Straż pożarna, pogotowie ratunkowe oraz wojsko cieszą się największym zaufaniem Polaków; najmniej ufamy związkom zawodowym. Aż o 14 pkt. procentowych zmalało zaufanie Polaków do Kościoła katolickiego - wynika z badania TNS OBOP przekazanego w środę PAP.

Największym zaufaniem Polaków cieszą się dziś instytucje, które mają zapewnić nam bezpieczeństwo: straż pożarna, pogotowie ratunkowe oraz wojsko - przewaga osób darzących je zaufaniem nad osobami, które im nie ufają, wynosi przynajmniej 67 proc. Generalnie, w porównaniu do 2006 r., zaufanie do instytucji publicznych wzrosło. Wyjątkiem jest Kościół katolicki.

Wśród instytucji związanych z bezpieczeństwem i wymiarem sprawiedliwości największym zaufaniem cieszą się wojsko i policja - ufa im odpowiednio 79 proc. i 72 proc. respondentów, a nie ufa 12 proc. i 22 proc. Wysokie notowania ma także Straż Graniczna - zaufaniem darzy ją 59 proc. badanych.

Prokuratura, sądy i straż więzienna, które w 2006 r. częściej były oceniane negatywnie niż pozytywnie, poprawiły się i obecnie więcej ludzi ma do nich zaufanie niż go nie ma (odpowiednio: 51 proc., 55 proc., 51 proc. wobec 16 proc., 20 proc. i 33 proc.).

Dużym zaufaniem społecznym cieszą się wszystkie instytucje użyteczności publicznej, ufa im ponad połowa badanych. Najwyższe noty mają pogotowie ratunkowe i straż pożarna (odpowiednio: 85 proc. i 89 proc. ufających wobec 10 proc. i 5 proc. nieufających).

Kościołowi katolickiemu ufa 61 proc., ale instytucja ta ma najwyższy w tej grupie wskaźnik braku zaufania (33 proc.).

Rzecznikowi Praw Dziecka ufa 57 proc. badanych, nie ufa 11 proc., Rzecznikowi Praw Obywatelskich ufa 51 proc., nie ufa 16 proc. respondentów.

Instytut Pamięci Narodowej zaufaniem darzy 55 proc. Polaków, Państwową Inspekcję Pracy - 53 proc.

Od 2006 r. zaufanie do prawie wszystkich instytucji poprawiło się od 1 do 21 punktów procentowych. Wyjątkiem jest Kościół, do którego zaufanie spadło wyraźnie, o 14 pkt proc.

Oba główne pracownicze związki zawodowe, NSZZ "Solidarność" i OPZZ, mają zbliżone wskaźniki zaufania, odpowiednio 39 proc. i 33 proc.

W latach 2006-2011 odbiór tych związków w społeczeństwie poprawił się wyraźnie, ale wciąż ufa mniej więcej tyle samo respondentów, ilu odmawia im zaufania (38 proc. i 37 proc.). Związki zawodowe są instytucjami niższego zaufania niż inne grupy instytucji.

Sondaż zrealizowano w dniach 1-4 września na ogólnopolskiej, losowej, reprezentatywnej próbie tysiąca Polaków w wieku powyżej 15 lat.