B. wiceszef CBA Maciej Wąsik i obecna wicedyrektor biura prasowego klubu parlamentarnego PiS Ilona Klejnowska to kandydaci tej partii do Sejmu w okręgu płocko-ciechanowskim. Kandydatem PiS do Senatu w Ciechanowie będzie b. poseł AWS Jan Maria Jackowski.

Listę kandydatów PiS do Sejmu w okręgu płocko-ciechanowskim otwiera obecny poseł, szef płocko-ciechanowskiego zarządu tej partii, b. minister skarbu Wojciech Jasiński. Na drugim miejscu jest obecny poseł PiS Marek Opioła. Wąsik dostał trzecie, a Klejnowska szóste miejsce na tej liście.

Jak poinformował PAP Opioła, lista kandydatów PiS do Sejmu w okręgu płocko-ciechanowskim została w poniedziałek złożona do rejestracji wraz z wymaganą liczbą podpisów. Formalnie rejestracja listy, a także kandydatów PiS do Senatu w jednomandatowych okręgach w Płocku i Ciechanowie, ma nastąpić we wtorek.

Na czwartym miejscu listy kandydatów PiS do Sejmu w okręgu płocko-ciechanowskim znalazł się obecny poseł tej partii Robert Kołakowski. Na liście zabrakło natomiast obecnego posła PiS Dariusza Kaczanowskiego. Nie ma też b. prezydenta Płocka w latach 2002-2010 Mirosława Milewskiego - jego kandydaturę rekomendował wcześniej płocki PiS. Milewski potwierdzał w rozmowie z PAP chęć startu do Sejmu z listy PiS dwa tygodnie temu, gdy jego nazwisko pojawiło się na stronie internetowej Unii Prezydentów - Obywatele do Senatu jako płockiego kandydata tego komitetu do Senatu - dementując tę informację. Mówił wtedy, że umieszczenie tam jego nazwiska było pomyłką.

Opioła przyznał, że ostateczny kształt listy kandydatów do Sejmu był akceptowany przez Komitet Polityczny PiS. "To lista silna, która jest połączeniem doświadczenia i młodości" - tak Opioła w rozmowie z PAP scharakteryzował kandydatów. Podkreślił, iż na liście PiS do Sejmu w okręgu płocko-ciechanowskim znaleźli się m.in. obecni posłowie tej partii, osoby pełniące wcześniej wysokie stanowiska państwowe, a także wielu samorządowców.

W 2007 r. w wyborach do Sejmu w okręgu płocko-ciechanowskim wygrało PiS, uzyskując 35,58 proc. głosów

Opioła wyraził przekonanie, że kształt obecnej listy kandydatów PiS do Sejmu w okręgu płocko-ciechanowskim daje tam szansę co najmniej na powtórzenie wyniku wyborczego z 2007 r. i ponowną wygraną z PO w tym regionie.

Opioła poinformował, że kandydatem PiS do Senatu w jednomandatowym okręgu w Płocku będzie Marek Martynowski - obecnie radny mazowiecki tej partii, b. urzędnik Kancelarii Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, a w Ciechanowie Jan Maria Jackowski - b. poseł AWS, b. członek LPR, w latach 2005-2007 zasiadający w Trybunale Stanu.

W 2007 r. w wyborach do Sejmu w okręgu płocko-ciechanowskim wygrało PiS, uzyskując 35,58 proc. głosów. PO zdobyła wówczas 29,54 proc. głosów, PSL - 19,82 proc. a LiD - 11,25 proc. PiS uzyskało cztery mandaty, PO - trzy, PSL - dwa, a LiD - jeden mandat. Mandat ten zdobyła wtedy Jolanta Szymanek-Deresz, która zginęła w katastrofie smoleńskiej w 2010 r.; w Sejmie zastąpił ją później, kolejny na liście z największą liczbą uzyskanych głosów, prof. Zbigniew Kruszewski, prezes Towarzystwa Naukowego Płockiego.

Mandaty senatorskie w okręgu płocko-ciechanowskim w 2007 r. (obowiązywała poprzednia ordynacja) zdobyli: Janina Fetlińska z PiS - 103 365 głosów oraz Eryk Smulewicz z PO - 98 971 głosów (Smulewicz będzie w Płocku ponownie kandydatem PO do Senatu). W wyborach uzupełniających po śmierci senator Fetlińskiej w katastrofie smoleńskiej mandat senatora uzyskał kandydat PSL Michał Boszko (także obecnie jest on w Płocku kandydatem ludowców do Senatu).