Prezydent Bronisław Komorowski wręczył w sobotę w Belwederze nagrodę św. Wojciecha byłemu premierowi Republiki Słowackiej Janowi Czarnogórskiemu .

Komorowski, wręczając nagrodę Czarnogórskiemu podkreślił, że jest ona wyrazem uznania dla jego zaangażowania - społecznego i politycznego - na rzecz Słowacji, Europy i autonomii Kościoła.

"To wielka radość móc uczestniczyć w potwierdzeniu słuszności drogi i integracji, szukania tego co ludzi i narody łączy, potwierdzenia tego, że jesteśmy sobie wszyscy bardzo bliscy. Św. Wojciech to wspaniały patron nie tylko tych ludzi i tych spraw, które łączyły w imię przekonań, że warto wierzyć w rzeczy wielkie i dobre. To także patron konkretnych działań" - powiedział prezydent. Dodał, że św. Wojciech to również wspaniały patron Jana Czarnogórskiego.

"Jest takie polskie powiedzenie, że prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie. Na mnie zawsze robiło dobre wrażenie to, kiedy Słowak - opozycjonista, działacz antykomunistyczny opowiadał z dumą, ale i z pewnym wzruszeniem o swojej własnej rodzinie, która i także Polsce w słusznej sprawie służyła" - podsumował prezydent.

Laudację ku czci tegorocznego laureata wygłosił jego wieloletni przyjaciel, pierwszy niekomunistyczny premier w powojennej Polsce Tadeusz Mazowiecki. Podkreślił jego wybitne zasługi dla własnego narodu, jak również dla Polski.

"Przyznanie mi nagrody św. Wojciecha jest dla mnie zaszczytem, wyzwaniem i inspiracją" - powiedział nagrodzony Czarnogórski.

W poprzednich latach laureatami Nagrody św. Wojciecha byli m. in. Tadeusz Mazowiecki, Władysław Bartoszewski, Václav Havel i Helmut Kohl

Fundacja Św. Wojciecha wyróżnia swoją nagrodą osobistości, które w sposób szczególny zasłużyły się dla procesu trwałego jednoczenia całej Europy oraz dla pogłębienia i pielęgnowania sąsiedzkich stosunków między narodami Europy Zachodniej i Środkowej, szczególnie w ramach Unii Europejskiej. W skład 12-osobowego komitetu, który wybiera kandydata do nagrody, wchodzi po trzech przedstawicieli z krajów, na których terenie działał św. Wojciech: Czech, Polski, Węgier i Słowacji. Stałymi członkami komitetu są zawsze ambasadorzy tych państw, akredytowani w Niemczech. Obok ambasadora RP w Niemczech Polskę reprezentuje emerytowany metropolita gnieźnieński abp Henryk Muszyński i prof. Władysław Bartoszewski.

Jan Czarnogórski to słowacki polityk, adwokat, dysydent, działacz opozycji demokratycznej przed 1989, premier Republiki Słowackiej w obrębie Czechosłowacji (1991-1992). W 2008 "za wybitne zasługi w rozwijaniu polsko-słowackiej współpracy, za działalność na rzecz przemian demokratycznych w Europie Środkowej" został odznaczony Krzyżem Wielkim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej.

W poprzednich latach laureatami Nagrody św. Wojciecha byli m. in. Tadeusz Mazowiecki, Władysław Bartoszewski, Václav Havel i Helmut Kohl.