Aby otrzymywać sms-owe wiadomości, należy wejść na stronę główną urzędu m.st. Warszawy www.um.warszawa.pl, kliknąć w ikonkę z napisem "Warszawski System Powiadomień" i zalogować się. Rejestracja i usługa są darmowe, pozostają ważne przez trzy miesiące. Informacje można także otrzymywać na adres e-mail.

Magdalena Łań z wydziału prasowego ratusza zaznaczyła, że zgodnie z przepisami znaki zakazu miasto powinno umieszczać pięć dni przed planowanym wydarzeniem. "Nie zawsze się to udaje, dlatego uruchomiliśmy system, który będzie informował mieszkańców o zmianach" - podkreśliła. Dodała, że zdarzają się skargi warszawiaków dotyczące odholowanych samochodów w związku z wprowadzaniem np. zakazów parkowania.

"W związku z wizytą prezydenta Baracka Obamy pod koniec maja zmiany w organizacji ruchu mogą być bardzo dynamiczne" - zaznaczyła. Podkreśliła, że także w związku z polską prezydencją, która rozpoczyna się 1 lipca, w Warszawie może odbywać się więcej niż do tej pory zagranicznych wizyt delegacji państw. Jak oceniła, w Warszawie odbywa się też większość demonstracji, protestów.

System opracowali informatycy pracujący w ratuszu

Poinformowała też, że jedyne koszty, które poniesie ratusz w związku z funkcjonowaniem systemu, to koszt wysyłanych sms-ów (koszt jednego to 9 groszy). System opracowali informatycy pracujący w ratuszu.

Stołeczny Ratusz informuje, że w 2010 roku Biuro Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta zarejestrowało 381 zgromadzeń publicznych i 113 imprez masowych. W 2011 roku było ich odpowiednio 137 i 32.

System nie będzie informował o utrudnieniach komunikacyjnych związanych z pracami remontowymi, budowlanymi. Aby dostawać takie dane na telefon komórkowy, trzeba zarejestrować się w prowadzonym przez biuro serwisie internetowym "eInwestycje"- ten system działa od ponad roku. Rejestracji można dokonać na stronie http://inwestmapa.um.warszawa.pl, wchodząc w zakładkę "SMS".