Osiągnięto porozumienie ws. odwołania referendum w serbskiej części Bośni i Hercegowiny w przyszłym miesiącu, które groziło pogrążeniem kraju w jeszcze większym chaosie - poinformowała w piątek Komisja Europejska i prezydent Serbów bośniackich Milorad Dodik.

W Banja Luce, na wspólnej konferencji prasowej z szefową unijnej dyplomacji Catherine Ashton, Dodik zapowiedział, że zwróci się do parlamentu Serbów bośniackich o odwołanie referendum. Podkreślił, że otrzymał od Ashton zapewnienie zajęcia się obawami Serbów bośniackich, dotyczącymi systemu sądownictwa w Bośni i Hercegowinie (BiH).

Przedmiotem referendum miało być obowiązywanie centralnego sądownictwa na obszarze Republiki Serbskiej, wchodzącej w skład Bośni i Hercegowiny. Władze Republiki Serbskiej twierdzą, że utworzony przez wspólnotę międzynarodową w 2002 roku sąd rozpatrujący sprawy zbrodni wojennych i przestępczości zorganizowanej w BiH skazał dziesięć razy więcej Serbów niż przedstawicieli innych grup etnicznych i był uprzedzony do bośniackich Serbów.

Ewentualność usunięcia z urzędu prezydenta Dodika

Wysoki przedstawiciel wspólnoty międzynarodowej w Bośni i Hercegowinie Valentin Inzko wspomniał w czwartek o ewentualności usunięcia z urzędu prezydenta Dodika, którego w związku ze sprawą referendum oskarża o podkopywanie układu pokojowego z Dayton kończącego w 1995 r. wojnę w BiH.

Inzko jest wyposażony w prerogatywy pozwalające anulować decyzje podejmowane przez władze w BiH, dymisjonować osoby wybrane na wysokie stanowiska, jeśli ich działania stanowią pogwałcenie tego układu pokojowego. Uprawnienia te pozwoliły jego poprzednikom na wprowadzenie w BiH prawa umożliwiającego wzmocnienie instytucji centralnych państwa.