Unia Pracy chce wystartować w tegorocznych wyborach parlamentarnych w koalicji; UP jest już po wstępnych rozmowach z Sojuszem Lewicy Demokratycznej w tej sprawie - poinformował przewodniczący UP Waldemar Witkowski.

W sobotę w Warszawie odbyło się posiedzenie Rady Krajowej Unii Pracy, którego głównym tematem była strategia wyborcza do parlamentu.

"Partia postanowiła, że będzie startować w najbliższych wyborach parlamentarnych w koalicji. Jest to uzależnione od wyników rozmów i warunków umowy koalicyjnej. Wiadomo, że najbliżej Unii Pracy jest do Sojuszu Lewicy Demokratycznej i jesteśmy po wstępnych rozmowach" - powiedział Witkowski.

Jak dodał, ma być to koalicja na wzór zawartej w 2001 roku przez ówczesnych szefów obu partii: UP - Marka Pola i SLD - Leszka Millera. "Mamy wkład finansowy i potencjalne osoby, które mogą kandydować jako liderzy list i na innych pozycjach w wyborach, które się odbędą prawdopodobnie na jesieni" - powiedział szef UP.

Od kilku lat SLD i UP zawierają porozumienia wyborcze

Rzecznik SLD Tomasz Kalita pytany o ewentualną koalicję w nadchodzących wyborach parlamentarnych powiedział, że UP jest dla Sojuszu "naturalnym partnerem". "Chcemy stworzyć szeroki blok środowisk i ugrupowań lewicowych czy centrolewicowych oraz związków zawodowych" - powiedział Kalita.

Od kilku lat SLD i UP zawierają porozumienia wyborcze. Koalicja SLD-UP wygrała wybory do Sejmu 2001 r, potem obie partie wraz z PSL współtworzyły rząd. Oba ugrupowania - SLD i UP - razem startowały w wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2004 roku i w 2009 roku. Wspólnie (w ramach komitetu Lewicy i Demokratów - SLD+SDPL+PD+UP) szły także do wyborów samorządowych w 2006 roku oraz parlamentarnych w 2007 roku.