"Faktycznie pieniądze nie są najważniejszą rzeczą, ale środki są ważne. (...) 340 mln polskich złotych, czyli 87 mln euro zostało tutaj zadeklarowanych i to wydaje się stanowić całkiem poważną sumę. Mam nadzieję, że władze białoruskie uznają, zauważą, że Europa nie jest bezczynna i że złe zachowanie spotka się ze stosowną reakcją" - powiedział szef MSZ na briefingu prasowym.

Dziękował Komisji Europejskiej za to, że 75 proc. zadeklarowanej na warszawskiej konferencji kwoty, czyli 65 mln euro, będzie pochodziło ze źródeł europejskich.

Delegacja Stanów Zjednoczonych zapowiedziała, że amerykańska pomoc dla Białorusinów zwiększy się o 30 proc., czyli o 4 mln dol., a jej suma w 2011 roku wyniesie 15 mln dolarów. Środki mają być przekazane na wspieranie rzeczników praw człowieka, związki zawodowe, ośrodki analityczne i organizacje studenckie na Białorusi.

Ambasador Niemiec w Polsce Rdiger Freiherr von Fritsch oświadczył, że Niemcy są gotowe zwiększyć z 5,7 mln euro do 6,6 mln euro wsparcie dla białoruskiego społeczeństwa obywatelskiego. Dodatkowe środki będą przeznaczone na stypendia studenckie i szkolenia dla dziennikarzy niezależnych mediów.

Francja zapowiedziała przekazanie 278 tys. euro na programy wpierania społeczeństwa obywatelskiego, a także na stypendia studenckie, granty i współprace z uczelniami białoruskimi. Reprezentant francuskiego MSZ poinformował, że uniwersytety z jego kraju są gotowe do przyjęcia białoruskich studentów.

Węgierski wiceminister spraw zagranicznych Zsolt Nemeth zapowiedział, że jego kraj nadal będzie wspierał Uniwersytet Humanistyczny w Wilnie, na którym uczą się relegowani z białoruskich uczelni. Opowiedział się za wprowadzeniem ułatwień wizowych dla Białorusinów.

Ocenił, że majowy szczyt Partnerstwa Wschodniego w jego kraju będzie dobrą okazją, aby skrystalizować unijną strategię wobec Białorusi. Zapewnił, że prezydent tego kraju Alaksandr Łukaszenka nie będzie zaproszony na ten szczyt.

Przedstawiciel Łotwy zapowiedział działania, których efektem ma być zwiększanie możliwości edukacji białoruskiej młodzieży bądź poprzez przyjmowanie ich na łotewskie uczelnie, bądź też przez wzmacnianie niezależnego systemu szkolnictwa wyższego na Białorusi.

Luksemburg postanowił przekazać 10 tys. euro stacji radiowej Racja. Holandia zapowiedziała, że w 2011 r. wyda ponad 1 mln euro z funduszu dla przemian społecznych oraz funduszu praw człowieka na realizację bieżących projektów na Białorusi. Dodatkowo kraj ten przeznaczy na wsparcie społeczeństwa obywatelskiego na Białorusi 750 tys euro.