Koncern Twinings, producent herbaty, który przeszło 300 lat temu otworzył pierwsze herbaciarnie w Londynie i jest znany z markowej herbaty Earl Grey, wyprowadza się z Wysp Brytyjskich do Polski i Chin.

Szefowie firmy oświadczyli, że cała produkcja spółki zostanie przeniesiona do obu krajów do września 2011 roku. Fabryka North Shields w North Tyneside, zatrudniająca 263 osoby, zostanie zamknięta – podaje Telegraph.co.uk, portal internetowy jednego z wiodących brytyjskich dzienników.

Twinings zamierza zainwestować w urządzenia do szybkiego pakowania artykułów, które zlokalizuje Andover, natomiast w Polsce spółka wybuduje nową fabrykę, dzięki której uda się zaspokoić rosnący popyt na herbatę w Europie.

Decyzja kierownictwa firmy wywołała niezadowolenie pracowników, związkowcy są zwłaszcza oburzeni na plany spółki, która chce, aby jej pracownicy w Anglii zajęli się szkoleniem przyszłej kadry z Polski. Jeden z robotników powiedział, że przypomina to mu "wcieranie soli w rany".

Natomiast rzeczniczka Twiningsa stwierdziła, że wielu pracowników firmy wyraziło zainteresowanie udziałem w szkoleniu Polaków. Przeciwko zamknięciu fabryki na Wyspach bezskutecznie protestowało 22 posłów do Izby Gmin.