Oferty pomocy dla powodzian, baza wolontariuszy, chcących pomóc w sprzątaniu zalanych miejscowości, zapytania o wsparcie - te i wiele innych informacji znaleźć można w serwisie internetowym alert.powodz.ngo.pl.

Serwis tworzą organizacje pozarządowe skupione w inicjatywie "Razem Powodzianom". Ma on pomóc w wymianie informacji między wszystkimi osobami lub instytucjami, które oferują pomoc rzeczową, materialną lub chcą pomóc w usuwaniu skutków powodzi. Swoje zgłoszenie może zostawić w nim każdy, kto ma coś do zaoferowania lub potrzebuje pomocy.

Na stronie wpisują się m.in. wolontariusze akcji "Weekend dla powodzian", w ramach której każdy może pojechać i pomóc powodzianom sprzątać. Organizatorzy zapewniają wyżywienie, sprzęt do pracy, ubezpieczenie i kontakt do osób organizujących pracę na miejscu.

Twórcy strony zachęcają też, by oprócz wiadomości związanych z pomocą, osoby, które odwiedziły zalane miejsca, "dzieliły się swoimi wrażeniami". "Namawiamy do wpisywania, jakiego rodzaju pomoc jest potrzebna, jaka jest skala strat, czym te osoby zajmowały się na miejscu. Jest także możliwość wrzucenia zdjęć z konkretnej miejscowości" - apeluje koalicja "Razem Powodzianom", podkreślając, że "strona jest szczególnie przydatna teraz, kiedy potrzeba aktualnych informacji wzrasta, a zainteresowanie tematem powodzi gaśnie".

Inicjatywa "Razem Powodzianom" to koalicja kilkunastu polskich organizacji pozarządowych. Powstała w celu skutecznego niesienia pomocy osobom i instytucjom poszkodowanym podczas tegorocznej powodzi. Inicjatywę tworzą m.in. Akademia Rozwoju Filantropii, Caritas Polska, Centrum Edukacji Obywatelskiej, Centrum Wolontariatu, Fundacja Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych, Polska Akcja Humanitarna, Polski Czerwony Krzyż, Polski Komitet Pomocy Społecznej, Pracownia Badań i Innowacji Społecznych Stocznia, Sieć Splot, Stowarzyszenie Ekon, Stowarzyszenie Klon/Jawor, Stowarzyszenie Harcerskie, Związek Harcerstwa Polskiego, Związek Harcerstwa Rzeczpospolitej, Związek Ochotniczych Straży Pożarnych RP.

Projekt utworzenia serwisu informującego o sytuacji na zalanych terenach skopiowano z Haiti, gdzie podobna strona powstała po tegorocznym trzęsieniu ziemi.



"Tam zdała egzamin i stanowi źródło cennych informacji nie tylko dla organizacji, które na co dzień zajmują się niesieniem pomocy, ale przede wszystkim dla osób, które chcą wesprzeć poszkodowanych. Liczymy, że w Polsce działalność serwisu spotka się z równie żywym zainteresowaniem obywateli. Dobra wymiana informacji to pierwszy krok do przekazania szybkiej i skutecznej pomocy" - podkreślają twórcy serwisu.