Wręczenie odznaczeń państwowych, resortowych, awansów na wyższe stopnie oficerskie, pokazy sprzętu i finałowy koncert młodzieży zaangażowanej w program policyjny "Profilaktyka a Ty" - tak przebiegały sobotnie centralne obchody Święta Policji w Warszawie.

W głównych uroczystościach, przed Pałacem Kultury i Nauki, wzięli udział m.in.: marszałek Sejmu Grzegorz Schetyna, szef MSWiA Jerzy Miller, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Stanisław Koziej, wiceminister SWiA Adam Rapacki (nadzorujący m.in. policję) i komendant główny policji Andrzej Matejuk. Były także zagraniczne delegacje - przedstawiciele m.in.: Europolu, Interpolu, ministrowie lub wiceministrowi resortów spraw wewnętrznych Litwy, Ukrainy, Białorusi, Słowacji, oraz oficerowie łącznikowi pracujący w Polsce (m.in. z Niemiec, Anglii, Stanów Zjednoczonych).

Tegoroczne centralne obchody policyjnego święta - jak zwracał uwagę komendant główny - miały też inny charakter. Po raz pierwszy połączono je z przystankiem - V - policyjnego programu PaT "Profilaktyka a Ty", którego głównym celem jest zachęcanie młodzieży do życia bez przemocy i bez nałogów, m.in. narkotyków. W uroczystościach, poza policjantami, mieszkańcami Warszawy brało udział wielu młodych ludzi.

"Chcemy pokazać policję przez pryzmat społeczny"

"Chcemy pokazać policję przez pryzmat społeczny. Dziś nagrody dostaną ci policjanci, którzy pomagali ludziom. To także dialog z młodymi ludźmi" - mówił - nawiązując to nowej formuły obchodów święta szef policji.

Uroczystości przed PKiN rozpoczął krótki program artystycznym młodych ludzi biorących udział w PaT, poświęcony policjantom zamordowanym przez NKWD w Miednoje.

Następnie marszałek Sejmu, szef BBN, minister SWiA i komendant główny wręczali odznaczenia państwowe, resortowe i awanse policjantom. W sumie w całym kraju awansowanych na wyższy stopień - przez szefa policji - zostało 600 funkcjonariuszy, odznaczenia za długoletnią służbę otrzymało 1300, za dzielność - 19. Trzech policjantów odebrało też Krzyże Kawalerskie, a 309 - medale za zasługi dla policji. Wśród odznaczonych byli też ci, którzy brali udział w akcjach związanych z tegoroczną powodzią.



Podczas sobotniej gali wręczono też nagrody pięciu laureatom konkursu "Policjant, który mi pomógł". Wśród nich byli m.in. funkcjonariusze na co dzień zajmujący się problemem przemocy w rodzinie. "Najważniejsze jest to by potrafić słuchać innych. Wtedy można im pomóc" - mówili nie kryjąc wzruszenia.

Schetyna podziękował wszystkim funkcjonariuszom za ich zaangażowanie i niesienie pomocy powodzianom.

"Dziękując i przekazując wyrazy szacunku dla całej policji, chcę powiedzieć także o tych bezimiennych tysiącach policjantów, którzy w trakcie ostatniej powodzi w maju i czerwcu byli tam, gdzie było najtrudniej. Byli zawsze z ludźmi, pomagali im, angażowali swoje zdrowie, a czasami życie i pokazali, jak powinna zachowywać się policja, żeby być blisko ludzi. Ten egzamin po raz kolejny zdała celująco" - podkreślał.

Z kolei szef MSWiA pytany przez dziennikarzy o przyszłość policji mówił, że w jego opinii konieczne jest przedłużenie programu modernizacji formacji.

"Myślę, że są dwie potrzeby, jedna to bardzo dobrzy ludzie, bo o pracy policji decyduje przede wszystkim człowiek. Druga to są warunki pracy tych ludzi, bo człowiek mimo najszczerszych chęci, gdy brakuje mu techniki, warunków pracy nie może w pełni wykorzystać swoich umiejętności. W związku z tym mam nadzieję, na przedłużenie programu modernizacji policji. To jest coś, co było zaplanowane na zbyt krótki okres czasu" - zaznaczył, nawiązując do trwającego obecnie, wydłużonego z powodu kryzysu do 2011 r. (planowany był na lata 2007 - 2009) programu modernizacji służb mundurowych.

"Policjanci są bardzo wyrozumiali, potrafią czekać o rok dłużej, natomiast nie rozumieją, dlaczego nie zauważa się dystansu, który ciągle nas dzieli od krajów bogatszych, gdzie praca policyjna jest łatwiejsza, bo uzupełniona o te elementy, które nie zależą tylko i wyłącznie od człowieka, ale od pieniędzy" - dodał minister.

Szef policji pytany o cele, na które mogłoby być wydane dodatkowe pieniądze, powiedział, że najpierw musi zostać znalezione systemowe rozwiązanie. Dodał, jednak, że inwestycji wymaga 50 proc. komisariatów, konieczne jest także unowocześnianie systemów informatycznych i teleinformatycznych oraz systematyczna wymiana sprzętu. "Także pensja policjanta musi spełniać jego oczekiwania, byśmy nie stali się tą grupą finansową, która odstępuje od innych" - dodał.

Uroczystości zakończył finałowy koncert V przystanku PaT

Uroczystości zakończył finałowy koncert V przystanku PaT. Młodzi ludzie tańczyli, śpiewali, przygotowali też przedstawienie dotyczące problemu narkotyków wśród młodzieży.

Wcześniej przed gmachem Pałacu Kultury i Nauki otwarto interaktywną wystawę "Twoja Policja". Mieszkańcy Warszawy mogli obejrzeć specjalistyczny sprzęt policyjny, policyjne radiowozy, mobilny posterunek; przygotowano też miasteczko ruchu drogowego.

Policja to największa służba mundurowa w kraju. Obecnie służy w niej ok. 100 tys. funkcjonariuszy i pracowników cywilnych.

Święto Policji obchodzone jest 24 lipca; tego dnia w 1919 roku Sejm przyjął ustawę o Policji Państwowej. Po wojnie - 7 października 1944 r. - Polski Komitet Wyzwolenia Narodowego formalnie powołał Milicję Obywatelską, która faktycznie istniała już od dwóch miesięcy na terenach zajętych przez Armię Czerwoną. 6 kwietnia 1990 roku Sejm rozwiązał MO, a na jej miejsce powołał policję.