Zanieczyszczenia spowodowane pyłem wulkanicznym utrzymują się w poniedziałek nad prawie całą Polską - poinformował Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Anna Kłokowska-Siejek z IMGW podkreśliła, że rozwój sytuacji zależy od aktywności wulkanu. "Przy dalszej aktywności wulkanu i dalszym dopływie zanieczyszczeń, cyrkulacja powietrza nad Polską sprawia, że sytuacja staje się dla nas niekorzystna" - powiedziała na poniedziałkowej konferencji prasowej. Dodała, że "scenariusz pisze sam wulkan" - jeśli będzie mniej aktywny, powietrze nad Polską wkrótce się oczyści.

Według prognoz brytyjskiego biura meteorologicznego Met Office, w warstwie od powierzchni ziemi do wysokości 6 km w godz. 8-14 strefa pyłów miała "tendencję do zanikania" na południu kraju: w Małopolsce i na Lubelszczyźnie, południowym Mazowszu i Ziemi Łódzkiej. Później, do godz. 20 strefa wolna od pyłów ma skurczyć się do terenu Podkarpacia. W tym okresie pyły nad obszarem Polski nie powinny występować w warstwach atmosfery powyżej 6 km.

Od godz. 20 do godz. 2 w nocy we wtorek strefa pyłów w warstwie od powierzchni ziemi do 6 km obejmie całą Polskę; północne krańce kraju będą objęte strefą pyłów w warstwie atmosfery od 6 do 10,5 km.

Jak powiedziała Kłokowska-Siejek, zakładając taką samą, jak obecnie aktywność wulkanu w najbliższych dniach, przy zachodniej i północno-zachodniej cyrkulacji powietrza, trzeba liczyć się z dalszym napływem pyłów nad terytorium Polski.

Pył jest jednym z produktów wybuchu wulkanu

Zaznaczyła, że sytuacja zmieni się, jeśli pyły będą wyrzucane przez wulkan na niższą wysokość. Wówczas ta sama cyrkulacja powietrza wpłynie korzystnie na oczyszczanie powietrza nad Polską.

W wyniku wybuchu w nocy z 13 na 14 kwietnia wulkanu Eyjafjoell na Islandii i panujących w Europie warunków atmosferycznych nad Polskę dotarła chmura pyłu wulkanicznego. Pył ten jest jednym z produktów wybuchu wulkanu. Składa się z mikroskopijnych cząsteczek szkła, sproszkowanych skał i krzemianów, które mogą długo utrzymywać się w powietrzu. Pył sparaliżował ruch lotniczy niemal w całej Europie.

Szczegółowe informacje dotyczące koncentracji pyłu wulkanicznego nad Polską dostępne są na stronie internetowej IMGW - www.pogodynka.pl.