Udzielenie bezpłatnych porad prawnych, pomoc w zrobieniu zakupów, załatwieniu sprawy urzędowej czy wizyty lekarskiej to oferta ruszających w Gdańsku, Wrocławiu i Katowicach punktów pomocowych zorganizowanych przez Fundację "Polsko-Niemieckie Pojednanie".

Punkty zostały zorganizowane w ramach działającej w Fundacji "Polsko-Niemieckie Pojednanie" Sieci Informacji, Doradztwa i Integracji dla ofiar nazizmu.

"Celem projektu realizowanego dzięki finansowemu wsparciu niemieckiej Fundacji +Pamięć, Odpowiedzialność i Przyszłość+ jest pomoc osobom starszym, represjonowanym przez Niemcy w czasie II wojny światowej oraz ich rodzinom" - poinformowała PAP rzeczniczka prasowa Fundacji "Polsko-Niemieckie Pojednanie" Magdalena Wida.

W stołecznej siedzibie Fundacji "Polsko-Niemieckie Pojednanie" oraz w punktach Sieci Informacji, Doradztwa i Integracji w Gdańsku, Wrocławiu i Katowicach osoby poszkodowane przez III Rzeszę oraz członkowie ich rodzin mogą otrzymać bezpłatne porady prawne i medyczne, uczestniczyć w interesujących szkoleniach dla osób starszych, a także wystąpić o pomoc wolontariusza.

Pracownicy Punktu Informacyjnego w Warszawie informują osoby starsze o przysługujących im prawach i o możliwościach w uzyskaniu pomocy z różnych instytucji publicznych i prywatnych.

W punkcie tym odbywają się także bezpłatne dyżury specjalistów w zakresie prawa - w każdy poniedziałek i środę w godz. 10-12 oraz w zakresie medycyny geriatrycznej - każdy czwartek w godz. 10-14. Aby umówić się na wizytę u specjalisty należy wcześniej skontaktować się osobiście lub telefonicznie z Fundacją pod numerem (022) 626 92 34.

Organizowany przez Fundację cykl spotkań tematycznych ma natomiast na celu poszerzenie wiedzy i rozwój zainteresowań osób starszych, a także wzmacnianie więzi między nimi. Spotkania odbywają się cyklicznie. Osoby zainteresowane udziałem w nich proszone są o wcześniejszy kontakt z Fundacją.

Wolontariusze Fundacji pomagają również osobom starszym zorganizować wolny czas, zrobić zakupy, załatwić sprawy urzędowe czy wizytę lekarską oraz wykonać drobne prace domowe. Aby otrzymać pomoc wolontariusza wystarczy skontaktować się z Fundacją. Można również samemu, niezależnie od wieku, zostać wolontariuszem i zaangażować w pomoc innym.

Punkt pomocowy w Warszawie mieści się w siedzibie Fundacji "Polsko-Niemieckie Pojednanie" przy ul. Kruczej 36. Działa od poniedziałku do piątku w godz. 8.15-16.15, telefony: (022) 695 99 61, (022) 629 73 35 lub (022) 626 92 34.

Punkt w Gdańsku znajduje się w siedzibie Stowarzyszenia Polaków Poszkodowanych przez III Rzeszę przy ul. Podwale Przedmiejskie 30. Działa od poniedziałku do czwartku w godz. 8-13, telefony: (058) 320 36 01 lub (058) 301 50 21 w. 287.

Punkt we Wrocławiu mieści się w siedzibie Stowarzyszenia Polaków Poszkodowanych przez III Rzeszę przy placu Muzealnym 16. Działa w poniedziałki, wtorki i środy w godz. 8-13, telefon (071) 342 63 03.

Punkt w Katowicach znajduje się w siedzibie Stowarzyszenia Polaków Poszkodowanych przez III Rzeszę przy ul. Wojewódzkiej 20. Działa w poniedziałki, wtorki i środy w godz. 9-12, telefon (032) 251 37 48.