Dziewięć pytań dotyczących ochrony przed grypą. Sprawdź co jeszcze możesz zrobić by uniknąć zarażenia.

1 Jak się ustrzec przed zachorowaniem na grypę?

Domowymi sposobami nie uchronimy się przed grypą. Dodawanie do herbaty soku z malin czy miodu albo zażywanie witamin mogą uchronić przed przeziębieniem. Przed grypą już nie. Za podstawę profilaktyki grypy uznaje się szczepienie.

2 Kiedy najlepiej się zaszczepić przeciwko grypie?

Najlepsze efekty przynosi zaszczepienie się przed rozpoczęciem sezonu epidemicznego, a ten przypada w Polsce między wrześniem a końcem kwietnia. Co nie oznacza, że szczepionki nie można przyjąć teraz. Problem w tym, że na polskim rynku nie można kupić szczepionki przeciw świńskiej grypie. Ta, która jest, nie uchroni przed nowym typem wirusa.

3 Może nie posyłać dziecka do szkoły, by nie zaraziło się grypą?

To już byłby objaw paniki. W Polsce nie ogłoszono stanu alarmowego, nie odwołano imprez masowych. – W wyjątkowych sytuacjach, gdy liczba zachorowań w konkretnych skupiskach jest rzeczywiście zatrważająco duża, dyrektor może zdecydować nawet o zamknięciu szkoły. Ale podkreślam: to sytuacja wyjątkowa – mówi dr Janusz Kaliszczak, konsultant ds. epidemiologii w woj. podkarpackim.

4 Czym się różni przeziębienie od grypy?

Przeziębienie wywołują bakterie, a grypę wirusy. Pierwsza choroba rozwija się powoli, a kaszel czy katar mogą minąć po zastosowaniu leków. Grypa atakuje nagle. Za jej najważniejszy objaw uchodzi gorączka, ale nie zawsze. Połowa chorych na A/H1N1 nie miała gorączki. Zamiast tego występowały nudności, bóle brzucha i biegunka. Niebezpiecznymi objawami są krótki oddech, bóle w klatce piersiowej i sine usta.

5 Kiedy trzeba udać się do lekarza?

Od razu gdy pojawią się objawy grypy. Ideałem byłaby sytuacja, w której lekarz przyszedłby na wizytę domową, gdyż pojawiając się w przychodni, narażamy innych na zachorowanie. Z tego samego powodu nie ma mowy o chodzeniu do pracy. W ten sposób narażamy też siebie, gdyż zwiększamy ryzyko powikłań, jak zapalenie płuc czy oskrzeli.



6 Czy warto domagać się specjalistycznych badań, które określą, na jaki typ grypy chorujemy?

Większość zachorowań na grypę w Europie Zachodniej i na Ukrainie wywołał wirus A/H1N1. Drobiazgowe badanie każdego nowego przypadku nie miałoby sensu. Lekarz i bez tego zaordynuje właściwe leczenie. Dopiero gdy ta zawiedzie, potrzebne są specjalistyczne badania.

7 Czy istnieją skuteczne leki przeciw wirusowi świńskiej grypy?

Tak. Na polskim rynku dostępne są dwa leki: seltamiwir (preparat Tamiflu) oraz zanamiwir (preparat Relenza). Wydaje się je wyłącznie na receptę. Obydwa zmniejszają objawy grypy, skracają chorobę oraz zmniejszają możliwość powikłań i ryzyko zgonu.

8 Kiedy należy stosować maseczki ochronne na nos i usta?

Sytuacją idealną byłoby, gdyby maseczkę – szczelnie okrywającą nos i usta – nosiła każda osoba chora, która zmuszona jest do przebywania w miejscu publicznym. Egzamin zdają zwykłe, jednorazowe maseczki, ale pod warunkiem że będą zmieniane, gdy tylko staną się wilgotne, a zużyte od razu trafią do kosza.

9 Co robić, by nie zarazić najbliższych?

Najlepiej przebywać tylko w jednym pomieszczeniu, dzięki czemu minimalizuje się ryzyko rozprzestrzeniania wirusów. Dobrze, by zakażonym opiekował się tylko jeden z domowników. Aby nie narażać go na zakażenie, przy kichaniu czy kaszlu trzeba koniecznie zasłaniać usta i nos. Najlepiej chustką higieniczną, która zaraz zostanie wyrzucona.