Pokazy ratownictwa medycznego, konkursy plastyczne i zawody sportowe, koncerty muzyczne i happeningi to tylko niektóre wykorzystane w niedzielę sposoby na przypomnienie o tym, jak bezcennym lekiem jest krew. 14 czerwca przypada Światowy Dzień Honorowych Dawców Krwi.

Ulicami Warszawy przejechała "Parada Krewniaków" - kolumna kilku aut, wśród których był nowoczesny ambulans do pobierania krwi im. Jana Pawła II oraz zabytkowy londyński autobus, w którym zasiedli ludzie ze świata sportu i estrady. Wśród nich byli m.in. aktorzy Grażyna Wolszczak i Radosław Pazura.

"Parada" przejechała sprzed gmachu telewizji przy ul. Woronicza, ul. Puławską do pl. Unii Lubelskiej, potem ul. Bagatela, Al. Ujazdowskimi przez pl. Trzech Krzyży do Al. Jerozolimskich, a następnie Marszałkowską i Królewską do pl. Piłsudskiego.

Z piętrowego autobusu, przez megafon, zachęcano do oddawania krwi. Usłyszeć można było m.in.: że "móc powiedzieć o sobie "jestem zerem" to powód do dumy", że "nadszedł najwyższy czas, by przyłączyć się do krewniaków" oraz żeby "dzielić się darem krwi, bo pozytywne wampiry będą wiedziały, co z nią zrobić". Większość przechodniów uśmiechała się życzliwie, widząc pasażerów pojazdu przyodzianych w czerwone koszulki, wymachujących planszami z wypisanymi grupami krwi.

O tym, że osób, które oddają krew - niezbędną m.in. dla ofiar wypadków i poddawanych operacjom - jest w Polsce wciąż za mało, przekonany jest Bartosz Pomykała z kampanii "Krewniacy". Jego zdaniem, konieczne jest uświadamianie ludziom, że każdy może znaleźć się w sytuacji, gdy czyjaś krew stanie się warunkiem uratowania życia jemu lub komuś z jego bliskich.

Dlatego - jak wskazał w rozmowie z PAP - "Krewniacy" podejmują wiele inicjatyw. Wśród nich są m.in. telewizyjny spot i plakaty zachęcające do oddawania krwi. "Krewniacy" promują też wyrażanie zgody na przekazywanie po śmierci organów do transplantacji. Zachęcają ponadto do posiadania karty ICE (ang. In Case od Emergency - w razie wypadku) z numerami kontaktowymi do osób mogących udzielić dodatkowych informacji służbom ratowniczym.

Imprezy z okazji Światowego Dnia Honorowego Dawcy Krwi zorganizowano w wielu miastach. Szczegółowy wykaz przedsięwzięć dostępny jest na stronie internetowej Polskiego Czerwonego Krzyża - www.pck.pl i Narodowego Centrum Krwi - www.nck.gov.pl.

W Polsce dokonuje się rocznie ok. 2 mln transfuzji krwi, 500 tys. osób jest honorowymi dawcami krwi, a wielu z nich w ciągu roku oddaje krew kilka razy, co daje 900 tys. pobrań krwi rocznie. Zgodnie z zasadami, jednorazowo można pobrać 450 ml krwi co dwa miesiące od mężczyzn i co trzy miesiące od kobiet. Warunkiem jest dobry stan zdrowia i wiek od 18 do 65 lat. Dawca badany jest przez lekarza, a jego krew testowana na obecność wirusów HIV oraz wirusów żółtaczki typów B i C - HBS, HCV.

14 czerwca to rocznica urodzin Karla Landsteinera, zdobywcy nagrody Nobla w 1930 r. w dziedzinie medycyny. Na podstawie wyników jego badań wyróżniono trzy grupy krwi A, B, C (później grupę C przemianowano na 0, a czwartą grupę - AB - odkryto później). To odkrycie zapoczątkowało tworzenie podstaw współczesnej transfuzjologii.