Francja i Niemcy poprą wspólnie kandydaturę obecnego szefa Komisji Europejskiej, Portugalczyka Jose Barroso, który ubiega się o ponowny wybór na to stanowisko - zapowiedzieli dziś prezydent Francji Nicolas Sarkozy i niemiecka kanclerz Angela Merkel. Oboje chcą też jak najszybszego przyjęcia prawnych gwarancji dla Irlandii przed powtórnym referendum w sprawie Traktatu Lizbońskiego.

W Pałacu Elizejskim odbyło siędziś spotkanie francusko-niemieckie w ramach przygotowań do szczytu europejskiego organizowanego 18 - 19 czerwca.

Na wspólnej konferencji prasowej z szefową niemiecką rządu francuski prezydent podkreślił, że przywódcy obu krajów opowiadają się "jednoznacznie" za przedłużeniem mandatu obecnego szefa KE.

Sarkozy zaznaczył jednak, że zarówno on, jak i kanclerz Merkel uzależniają ostatecznie swoje poparcie dla tej kandydatury od "programu", jaki przedstawi im Barroso przed staraniem się o reelekcję na przewodniczącego KE.

"Poprosiliśmy go (Barroso), żeby sprecyzował swoje intencje w przededniu sprawowania drugiego mandatu" - powiedział Sarkozy. Dodał, że nowy przewodniczący KE powinien zobowiązać się do realizacji "regulacji finansowych przyjętych przez państwa UE" oraz "być orędownikiem politycznej woli Europy". "Popieramy kandydaturę Jose Barroso, ale chcielibyśmy też porozmawiać o jego programie" - zauważyła kanclerz Merkel.

Barroso otrzymał już wcześniej poparcie dla swego kolejnego pięcioletniego mandatu ze strony znaczących europejskich sił politycznych, w tym dominującej w nowym Parlamencie Europejskim chadeckiej Europejskiej Partii Ludowej.

"Kraje UE zaakceptowały prawne gwarancje, które umożliwią przyjęcie przez Irlandczyków Traktatu Lizbońskiego"

Po czwartkowym spotkaniu przywódcy Francji i Niemiec powiedzieli też, że chcą, by na najbliższej czerwcowej Radzie Europejskiej kraje UE zaakceptowały prawne gwarancje, które umożliwią przyjęcie przez Irlandczyków Traktatu Lizbońskiego w powtórnym referendum. Ma się ono odbyć w październiku tego roku.

"Ustaliliśmy z niemiecką kanclerz, że należy sformalizować prawną stronę (gwarancji), tak by Irlandczycy mogli pójść do referendum w sprawie Traktatu Lizbońskiego z jak największymi szansami na sukces" - podkreślił francuski prezydent.

"Wszystko powinno być zrobione, by pomóc premierowi Brianowi Cowenowi wygrać to referendum" - powiedział Sarkozy, dodając, że "Europa potrzebuje Irlandii". Zadeklarował, że oboje z kanclerz Merkel gotowi są nawet pojechać do Irlandii, by wesprzeć irlandzkiego szefa rządu w staraniach o przyjęcie Traktatu.

Prezydent Sarkozy poinformował także w czasie konferencji, że obecny francuski minister rolnictwa Michel Barnier, który został wybrany do nowego Parlamentu Europejskiego, jest głównym kandydatem Francji na stanowisko komisarza europejskiego. Szef państwa nie sprecyzował, o stanowisko jakiego dokładnie komisarza będzie się starał francuski minister.

Barnier miałby zastąpić obecnego francuskiego przedstawiciela w Komisji Europejskiej Jacquesa Barrota, którego mandat wygaśnie w listopadzie.