Notowania miedzi na giełdzie LME w Londynie spadają z najwyższych poziomów od ponad 2 lat. To reakcja na notowaną bardzo wysoką liczbę zachorowań na Covid-19 w kluczowych gospodarkach świata, co pogarsza perspektywy globalnego ożywienia. Miedź w kontraktach 3-miesięcznych jest wyceniana niżej o 0,5 proc. - po 6.901,50 USD za tonę - informują maklerzy.

Na Comex w Nowym Jorku miedź traci niewiele - 0,02 proc. do 3,1450 USD za funt.

Rosnąca gwałtownie liczba notowanych nowych przypadków Covid-19 w głównych gospodarkach wzbudza obawy inwestorów o światowy wzrost gospodarczy nawet po tym, gdy producenci leków poczynili postępy w pracach nad szczepionką na Covid-19.

W poniedziałek amerykański koncern farmaceutyczny Pfizer poinformował, że badana przez niego szczepionka przeciwko Covid-19 ma ponad 90 proc. skuteczności. Szczepionka powstaje we współpracy z niemiecką firmą biotechnologiczną BioNTech SE.

W środę zaś rosyjscy twórcy szczepionki poinformowali, że ich szczepionka wykazuje 92 proc. skuteczności.

Z kolei firma Moderna Inc. podała, że prowadzone przez nią próby jej szczepionki osiągnęły kluczowy cel w związku z jej skutecznością.

Tymczasem pandemia koronawirusa nie słabnie - Wielka Brytania zanotowała bezprecedensowy wzrost infekcji koronawirusem pomimo zaostrzonych blokad. We Francji notowane są rekordowe wskaźniki hospitalizacji pacjentów z Covid-19.

Czołowi bankierzy centralni na świecie, w tym szef Fed Jerome Powell, prezes EBC Christine Lagarde i szef Banku Anglii Andrew Bailey, ostrzegają tymczasem, że perspektywa pojawienia się szczepionki na Covid-19 nie wystarczy, aby położyć kres wyzwaniom gospodarczym, jakie czekają kraje na świecie.

Na zakończenie poprzedniej sesji cena miedzi na LME wzrosła o 49 USD do 6.934,00 USD za tonę. (PAP Biznes)