Osoby przybywające na Litwę będą musiały odbyć dwutygodniową kwarantannę i wykonać test na obecność koronawirusa – głosi rozporządzenie, które w piątek podpisał litewski minister zdrowia Aurelijus Veryga.

Nowy wymóg już od piątku dotyczy obcokrajowców przybywających spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego, ze Szwajcarii, Wielkiej Brytanii oraz Irlandii.

Decyzję o zaostrzeniu wymogów w związku epidemią Covid-19 podjęto po wykryciu koronawirusa u 20 osób, które na początku lipca przybyły na Litwę z Uzbekistanu do pracy.

Zgodnie z rozporządzeniem koszty samoizolacji i wykonywanych testów poniosą firmy sprowadzające pracowników lub sami przyjezdni.

Kwarantanna w związku z koronawirusem została zniesiona na Litwie 17 czerwca. Jak oznajmił w czwartek premier Saulius Skvernelis, "sytuacja epidemiologiczna na Litwie jest i będzie stale monitorowana i jeśli się pogorszy, zmienione zostaną zasady i wymagania".

Maseczki ochronne są zalecane, ale nie ma obowiązku ich noszenia. W przestrzeniach zamkniętych trzeba zachować metrową odległość. Sklepy i miejsca rozrywek muszą zapewniać środki do dezynfekcji rąk, nie są tam wpuszczane osoby z katarem, kaszlem, czy problemami oddechowymi. Wszelkie wymogi bezpieczeństwa zostały zachowane w placówkach zdrowotnych i opieki społecznej.

Na Litwie dotychczas zarejestrowano 1908 przypadków zakażenia koronawirusem, w tym sześć w ciągu ostatniej doby; na Covid-19 zmarło 79 osób.

Z Wilna Aleksandra Akińczo (PAP)