Zawsze byłem przeciwnikiem prywatyzacji lasów, cieszę się, że tego typu pomysły nie znalazły odzwierciedlenia w polskim systemie prawnym - podkreślił prezydent Andrzej Duda w Poleskim Parku Narodowym w miejscowości Zastawie (gmina Urszulin).

"Jestem wielbicielem lasów, uwielbiam w lesie odpoczywać, uwielbiam korzystać z tych wszystkich dóbr, które przynosi las" - mówił prezydent w środę na spotkaniu z leśnikami.

Podkreślił, że w kampanii prezydenckiej w 2015 r. dużo mówiło się o kwestii prywatyzacji lasów, a on sam - jak zadeklarował - zawsze był przeciwnikiem prywatyzacji lasów. "Były zakusy na prywatyzację Lasów Państwowych. Byłem tego zdecydowanym przeciwnikiem i bardzo się cieszę, że tego typu pomysły nie znalazły żadnego odzwierciedlenia w polskim systemie prawnym" - powiedział Andrzej Duda.

Podkreślił, że Lasy Państwowe pozostając "wielkim przedsiębiorstwem państwowym" powadzą gospodarkę tym wspaniałym dobrem wspólnym "całego społeczeństwa, narodu i państwa", jakim są lasy. "Uważam ten właśnie sposób prowadzenia gospodarki leśnej i uregulowania prawnego gospodarki leśnej w naszym kraju, powiedziałbym wręcz za wzorcowy" – powiedział Duda.

"Chciałbym, żeby w Polsce lasów było coraz więcej, także ze względu na ochronę przyrody i klimatu" – podkreślił prezydent.

Przypomniał, że wielką popularnością cieszyła się akcja sadzenia drzew "Sadzimy", którą prowadził w ub. roku wraz z małżonką, a same Lasy Państwowe sadzą pół miliarda drzew rocznie. "Ta substancja leśna w Polsce nie tylko jest cały czas systematycznie gospodarowana i odnawiana, ale przede wszystkim, tej substancji leśnej przyrasta i Polska rzeczywiście, można śmiało mówić, staje się państwem zielonym, co jest także i wielką zasługą Lasów Państwowych" – powiedział Duda.

Prezydent z przedstawicielami związków zawodowych leśników - NSZZ Solidarność, Solidarność 80, sekcji leśnictwa Związku Zawodowego Budowlani - podpisał porozumienie programowe. Jak mówił, jest to "plan współpracy na następne lata". "Chciałbym, żeby ta polityka sprzyjania Lasom Państwowym, budowania zrównoważonej ekologicznie Polski we współpracy z Lasami Państwowymi, była nadal realizowana, aby Lasy były wspierane i aby pokazywać wszystkim naszym rodakom te dobre wzorce" - mówił prezydent.

Podpisany dokument mówi o utrzymaniu narodowego charakteru strategicznych zasobów naturalnych Polski, jakimi są lasy, parki narodowe i rezerwaty przyrody. Wskazuje też m.in. na promowanie wśród społeczeństwa odpowiedzialnego korzystania z lasów, upowszechnianie edukacji leśnej i rzetelnej wiedzy o zrównoważonym leśnictwie. Porozumienie mówi również o rozwoju lasów opartym na odnawialnych, naturalnych zasobach i zapewnianiu Lasom Państwowym możliwości skutecznego wypełniania zadań.

Spotkanie z prezydentem miało miejsce w miejscowości Zastawie, gdzie rozpoczyna się ścieżka przyrodnicza "Czahary" prowadząca przez tereny Bagna Bubnów - największego torfowiska Poleskiego Parku Narodowego.

Poleski Park Narodowy ma powierzchnię blisko 10 tys. ha, a jego otulina – ponad 13,7 tys. ha. Podstawowym zadaniem Parku jest ochrona przyrody, ale największą uwagą są obdarzane ekosystemy torfowiskowe. Na terenie Parku wyznaczonych jest pięć ścieżek: "Dąb Dominik", "Spławy" i "Czachary" prezentujące głównie ekosystemy torfowiskowe Parku, ścieżka "Peherod" mająca charakter ornitologiczny oraz ścieżka przyrodniczo – historyczna "Obóz Powstańczy" prowadząca przez okolice wsi Lipniak, gdzie znajdował się największy obóz Powstańców Styczniowych.

Park prowadzi też m.in. Ośrodek Ochrony Żółwia Błotnego, którego celem jest poprawa stanu populacji żółwia błotnego.