Rada Najwyższa (parlament) Ukrainy przegłosowała w czwartek ustawę o masowym przeprowadzaniu w kraju testów na obecność koronawirusa w organizmie. Zwiększono też pomoc finansową dla pracowników, którzy musieli poddać się samoizolacji przez kontakt z chorym na Covid-19.

Zgodnie z ustawą badania będą obowiązkowe dla osób, które zwrócą się do lekarza z objawami Covid-19, i tych, którzy się z nimi kontaktowały.

Przewidziano także regularne masowe badanie pod kątem obecności koronawirusa wśród pracowników medycznych oraz innych osób pracujących w placówkach służby zdrowia, pomagających chorym na Covid-19 oraz osób prowadzących działania mające na celu niedopuszczenie do rozprzestrzeniania się choroby, np. policjantów czy funkcjonariuszy Gwardii Narodowej.

Podkreślono, że pracownicy medyczni, którzy zmuszeni byli do poddania się samoizolacji w związku z kontaktem z chorym na Covid-19, otrzymają pomoc w wysokości 100 proc. średniego wynagrodzenia.

Inne osoby, które były zmuszone do poddania się samoizolacji lub hospitalizacji w związku z wykonywanymi działaniami przeciwko pandemii, otrzymają zasiłek w wysokości 50 proc. średniego wynagrodzenia.

Ustawa ma obowiązywać w okresie kwarantanny oraz dwa miesiące po jej zakończeniu.

W czwartek przyjęto też projekt zrównujący status lekarza, zmarłego lub poszkodowanego w związku z Covid-19, z żołnierzem, który zginął lub został ranny w związku z pełnioną służbą. Członkom rodziny pracownika medycznego, który zmarł na Covid-19, będą przysługiwać takie same uprawnienia jak członkom rodziny wojskowych - zaznacza agencja Interfax-Ukraina.