Kursować zaczęły pojazdy 117 linii, co odpowiada ok. 30 proc. całego taboru miejskich autobusów – przekazał wydział transportu w urzędzie miasta. Od soboty działalność ma stopniowo wznawiać również wuhańskie metro.
Dla bezpieczeństwa wszyscy pasażerowie muszą przedstawić kod zdrowia na telefonie komórkowym lub specjalne zaświadczenie z osiedla, na którym mieszkają, zarejestrować się, używając prawdziwego imienia i nazwiska, przejść pomiar temperatury, nosić maseczki ochronne i zajmować w autobusie miejsca w odpowiednich odstępach. Władze odradzają korzystanie z transportu publicznego osobom po 65. roku życia - podała Xinhua.
Według danych oficjalnych w Wuhanie potwierdzono w ciągu ostatniego tygodnia tylko jeden nowy przypadek zakażenia koronawirusem. Władze ogłosiły, że 8 kwietnia zniosą całkowity zakaz wyjazdu z miasta.
Powoli łagodzone są również restrykcje dotyczące przemieszczania się, w tym zakaz wychodzenia z domów. Przepisy wciąż są jednak surowe. Według miejscowych mediów na obszarach uznanych za wolne od epidemii każda rodzina może wyznaczyć jedną osobę, której wolno będzie opuścić osiedle na dwie godziny dziennie.
Blokadę 11-milionowego Wuhanu wprowadzono 23 stycznia, aby powstrzymać rozprzestrzenianie się koronawirusa po kraju. Wówczas wstrzymano komunikację publiczną oraz transport do i z miasta. Wkrótce podobne środki wprowadzono również w innych miastach prowincji Hubei. Do środy zniesiono jednak zakazy wjazdu i wyjazdu z wszystkich terenów poza Wuhanem.
Choć oficjalnie w Wuhanie potwierdzonych infekcji nie przybywa, portal Caixin podał niedawno, że w mieście wciąż wykrywane są nowe przypadki bezobjawowe. Osób z dodatnim wynikiem testu na koronawirusa, ale bez objawów choroby, nie zalicza się w Chinach do „potwierdzonych przypadków” i nie upublicznia się ich liczby.