Roman Szełemej został w I turze wybrany na prezydenta Wałbrzycha. Z nieoficjalnych danych Miejskiej Komisji Wyborczej wynika, że obecny prezydent miasta zdobył ponad 80 proc. głosów. Szełemej będzie pełnił funkcję prezydenta Wałbrzycha po raz trzeci.

To najprawdopodobniej rekord poparcia w wyborach na prezydentów miast w Polsce. W tegorocznej kampanii Szełemej występował pod szyldem własnego komitetu, ale był popierany przez Koalicję Obywatelską, zdobywając ponad 80 proc. głosów.

Program prezydenta Wałbrzycha na kolejne pięć lat nazwany "szóstką Szełemeja" zakłada budowę do 2023 r. 1000 nowych mieszkań komunalnych, socjalnych i chronionych, kontynuację remontów dróg głównych i osiedlowych, a także budowę nowych żłobków oraz przedszkoli.

Priorytetem dla prezydenta będzie także poprawa jakości powietrza i stworzenie nowych miejsc zieleni w mieście, wprowadzanie innowacyjnych rozwiązań smart city oraz doprowadzenie do tego, aby Wałbrzych stał się stolicą Sudetów.

Szełemej ma 58 lat, jest lekarzem, kardiologiem. W 2000 r. objął stanowisko ordynatora Oddziału Internistyczno-Kardiologicznego Specjalistycznego Szpitala im. dra Alfreda Sokołowskiego w Wałbrzychu. Dwa lata później został jego dyrektorem. W 2008 r. objął stanowisko pełnomocnika zarządu województwa dolnośląskiego ds. polityki zdrowotnej.

Funkcję prezydenta Wałbrzycha pełni od 2011 r. Wygrał wówczas wybory przedterminowe po rezygnacji z prezydentury Piotra Kruczkowskiego. W 2014 r. Szełemej z powodzeniem ubiegał się jako kandydat i członek PO o reelekcję uzyskując 83 proc. głosów. (PAP)

autor: Agata Tomczyńska