Zakupione przez Wielką Brytanię amerykańskie naddźwiękowe samoloty myśliwsko-bombowe najnowszej generacji F-35 Lightning II rozpoczęły próby w powietrzu, lądując na nowym brytyjskim lotniskowcu HMS Queen Elizabeth i startując z niego.

Okręt ten opuścił w sierpniu swa bazę w Portsmouth i udał się w kierunku wschodniego wybrzeża Stanów Zjednoczonych, by przyjąć i wypróbować swe samoloty oraz zrealizować wspólne szkolenie z marynarką wojenną USA. Pozwoli to Wielkiej Brytanii odzyskać lotniskowcowy potencjał uderzeniowy w osiem lat po ostatnim lądowaniu samolotu odrzutowego na brytyjskim lotniskowcu.

W ciągu następnych 11 tygodni F-35 dokonają na HMS Queen Elizabeth ponad 500 startów i lądowań. Pomyślne zakończenie tych prób będzie oznaczało początek przewidywanej na ponad 50 lat służby nowego samolotu bojowego w brytyjskich siłach zbrojnych.

Na mającym podjąć globalną działalność operacyjną w 2021 roku lotniskowcu HMS Queen Elizabeth będzie mogło stacjonować do 24 maszyn F-35. Pierwszymi brytyjskimi pilotami, którzy wylądowali tymi samolotami na pokładzie macierzystego okrętu, byli komandor porucznik Royal Navy Nathan Gray i major Królewskich Sił Powietrznych (RAF) Andy Edgell. Gray dokonał także pierwszego startu F-35 z lotniskowcowej rampy rozbiegowej.

Do tej pory Wielka Brytania otrzymała 16 spośród łącznie 138 samolotów F-35, jakie zamierza wprowadzić na uzbrojenie lotnictwa marynarki i RAF. (PAP)