W ciągu pięciu lat wspólny fundusz PGE, PFR i NCBR zainwestuje 100 mln zł w najbardziej innowacyjne start-upy. Chodzi o obszary Przemysłu 4.0, digitalizacji, magazynowania energii, elektromobilności, cyfryzacji kontaktu z klientem czy big data. Umowę o utworzeniu funduszu SpeedUp Energy Innovation (SEI) podpisano w środę na XXVIII Forum Ekonomicznym w Krynicy w obecności premiera Mateusza Morawieckiego.

W ciągu 5-letniego okresu inwestycyjnego SEI planuje ok. 12 wejść kapitałowych oraz kilka inwestycji kontynuacyjnych. Nowy fundusz ma być szczególnie zainteresowany spółkami o wysokim potencjale generowania przepływów finansowych oraz wysokim potencjale technologicznym.

Tego właśnie w polskiej gospodarce potrzebujemy, takie są realne potrzeby w sektorze energetycznym - mówił Morawiecki po podpisaniu umowy. Jak dodał, innowacyjność jest pieśnią przyszłości, wsparta kapitałem i doświadczeniem z pewnością przyniesie polskiej gospodarce korzyści i w niedalekiej przyszłości będzie elementem rozwoju.

Reklama

Według prezesa PGE Henryka Baranowskiego, pieniądze, którymi będzie dysponował SEI zostaną przeznaczone na rozwój najbardziej innowacyjnych start-upów technologicznych. Wzrost ich wartości może przynieść wymierne korzyści dla całego polskiego przemysłu - dodał Baranowski.

Według PFR, wśród strategicznych celów SEI znajduje się zwiększenie dostępności finansowania dla młodych i innowacyjnych firm. „Cel ten jest realizowany m.in. przez PGE Ventures, które wspólnie z niezależnymi inwestorami, poprzez niezależne fundusze planuje zainwestować w start-upy ok. 4,5 mld zł. Jednym z takich niezależnych podmiotów jest SEI” - powiedział prezes PFR Paweł Borys.

Baranowski podkreślił też, że dzięki działalności SEI, Grupa PGE będzie obecna na każdym etapie rozwoju młodych spółek, posiadając jednocześnie dostęp do innowacyjnych technologii, wypracowywanych przez najbardziej dojrzałe startupy.