Brytyjska policja ostrzegła rząd, że tzw. twardy Brexit, czyli opuszczenie UE bez porozumienia ws. relacji handlowych w przyszłości, mógłby doprowadzić do zagrożenia dla bezpieczeństwa publicznego - wynika z listu opublikowanego przez dziennik "The Times".

W liście Stowarzyszenia Komisarzy ds. Policji i Przestępczości (APCC) zaznaczono, że w takim scenariuszu policjanci utraciliby dostęp do europejskich baz danych, które są wykorzystywane m.in. do wymiany informacji o podejrzanych i zaginionych, a także sprawdzania karalności.

"Konieczne byłyby znaczne dodatkowe środki, aby policja mogła funkcjonować, używając nieunijnych narzędzi, które byłyby nieoptymalne i potencjalnie wystawiałyby na zagrożenie efektywność operacyjną i bezpieczeństwo publiczne" - napisano w liście.

Autorzy listu zaapelowali do ministra spraw wewnętrznych Sajida Javida o złożenie deklaracji, że jego resort przygotował "skuteczne plany" na wypadek załamania się negocjacji z Unią Europejską.

W opublikowanym w niedzielę wywiadzie dla "The Sunday Times" minister ds. handlu międzynarodowego Liam Fox na 60 proc. ocenił prawdopodobieństwo braku porozumienia w sprawie przyszłych relacji Wielkiej Brytanii i UE, wskazując nieprzejednaną postawę unijnych przywódców i ich "obsesję" na punkcie wspólnotowych przepisów jako główny problem w trwających rozmowach.

Wielka Brytania rozpoczęła proces wyjścia z UE 29 marca 2017 roku i powinna ją opuścić 29 marca 2019 roku. Zgodnie z dotychczasowym porozumieniem o okresie przejściowym wszystkie dotychczasowe zasady, w tym dotyczące swobody przepływu osób, będą obowiązywały do 31 grudnia 2020 roku.