Przewodniczący Parlamentu Europejskiego Antonio Tajani w rocznicę podpisania porozumień sierpniowych przypomniał o zasługach Solidarności dla Europy. Jak podkreślił, ruch ten nadal inspiruje Europejczyków.

"Dziś obchodzimy rocznicę powstania Solidarności w Polsce, związku zawodowego, który uruchomił demokratyczne zamiany prowadzące do upadku żelaznej kurtyny i zjednoczenia naszego kontynentu" - podkreślił Tajani w przekazanym PAP oświadczeniu.

Jak zaznaczył, dziś Solidarność i wolność, za którą tak odważnie walczyli Polacy nie tylko w 1980 r., inspiruje Europejczyków i oddaje wartości, na których opiera się UE.

"To jest coś, co jest nam przypominane nie tylko podczas rocznicy, ale codziennie, gdy przechodzimy przez Esplanadę Solidarności 1980 r. zaraz obok Parlamentu Europejskiego" w Brukseli - zaznaczył Tajani.

30 sierpnia 1980 r. podpisano Porozumienia Szczecińskie, kończące strajki 1980 roku na Pomorzu Zachodnim. Było to pierwsze z porozumień zawartych pomiędzy strajkującymi robotnikami a rządem. Następnego dnia w Gdańsku przewodniczący Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego (MKS) Lech Wałęsa i wicepremier Mieczysław Jagielski podpisali porozumienie gdańskie.

Porozumienia Sierpniowe doprowadziły do powstania NSZZ "Solidarność" - pierwszej w krajach komunistycznych niezależnej od władz, legalnej organizacji związkowej - i stały się początkiem przemian z 1989 roku - obalenia komunizmu i końca systemu jałtańskiego. Strajkujący wywalczyli też m.in. na prawo do strajku, budowę pomnika ofiar grudnia 1970 oraz ograniczenie cenzury.