Nielegalne zatrudnianie cudzoziemców i nieprzestrzeganie zasad BHP - to główne nieprawidłowości, jakie wykryła Państwowa Inspekcja Pracy, kontrolując budowę Galerii Północnej w Warszawie.

PIP poinformowała w komunikacie, że 7 sierpnia br. inspektorzy pracy przeprowadzili kontrolę legalności zatrudnienia oraz przestrzegania przepisów i zasad bezpieczeństwa pracy na budowie Galerii Północnej w Warszawie.

Inspektorzy skontrolowali 77 osób, w tym obywateli Ukrainy, Białorusi, Rosji, Czeczeni, Mołdawii, Albanii i Armenii. 68 z nich pracowało na budowie.

"Celem 9 osób, w tym jednej osoby niepełnoletniej, przebywającej w Polsce na wizie turystycznej, było poszukiwanie pracy. Kontrola objęła także 9 cudzoziemców niewidniejących na żadnej z list firm realizujących roboty na terenie budowy, w związku z czym istnieją trudności z ustaleniem danych ich pracodawcy" - czytamy w komunikacie.

PIP poinformowała, że czterech cudzoziemców nielegalnie przebywało i pracowało w Polsce. "Zostali oni zatrzymani przez funkcjonariuszy policji i przekazani Straży Granicznej Warszawa-Okęcie celem wydania decyzji o zobowiązaniu do opuszczenia terytorium" - zaznaczono.

Inspekcja zwróciła uwagę, że Okręgowy Inspektorat Pracy w Warszawie wszczął postępowanie kontrolne w zakresie legalności zatrudnienia wobec 14 podmiotów z województwa mazowieckiego, na rzecz których pracowało 41 cudzoziemców. Do tej chwili zakończono pięć postępowań kontrolnych w zakresie legalności wykonywania pracy przez cudzoziemców.

"Wobec dwóch cudzoziemców nałożono grzywny, także wobec dwóch cudzoziemców skierowano wnioski o ukaranie do sądu za nielegalne wykonywanie pracy na terenie RP" - napisano w komunikacie. Inspekcja poinformowała ponadto, że wobec trzech osób reprezentujących kontrolowane podmioty skierowano wnioski o ukaranie do sądu za nielegalne powierzenie pracy cudzoziemcom.

Wobec jednego cudzoziemca zostanie skierowany wniosek do sądu o ukaranie za nielegalne wykonywanie pracy.

Inspekcja wykryła też na budowie Galerii Północnej liczne nieprawidłowości w zakresie bezpieczeństwa pracy. Chodzi tutaj m.in. o brak wymaganych środków ochrony indywidualnej słuchu i dróg oddechowych oraz oczu (np. przy pracach polegających na cięciu gresu z użyciem szlifierki czy przy obsłudze młota udarowo-obrotowego), brak balustrad ochronnych na rusztowaniach, niestosowanie hełmów ochronnych oraz brak zabezpieczeń konstrukcji rusztowania przed przypadkowym przesunięciem.

Po kontroli PIP wydała m.in. pięć decyzji natychmiastowego wstrzymania prac na terenie budowy. Nałożono także trzy mandaty karne.

Paweł Żebrowski (PAP)