W Polsce tak się składa, że każde pokolenie, także dzisiejsza młodzież, musi przejść próbę. Jest nią obrona wartości jakimi są: wolność, demokracja i prawa człowieka. Bo żadna z tych wartości nie jest gwarantowana raz na zawsze - mówiła Hanna Gronkiewicz-Waltz podczas poniedziałkowych uroczystości w Muzeum Powstania Warszawskiego.

"W tym roku obchodzimy obchody Powstania pod hasłem +wolność łączy+" - podkreśliła prezydent Warszawy podczas obchodów 73. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.

"W Polsce tak się składa, że każde pokolenie, także dzisiejsza młodzież musi przejść swoją próbę. Jest nią obrona wartości jakimi są: wolność, demokracja i prawa człowieka" - powiedziała, dodając, że "żadna z tych wartości nie jest gwarantowana raz na zawsze".

"Próby się nie uniknie - próbę trzeba podjąć!" - wezwała.

Gronkiewicz-Waltz podkreśliła, że spotkania z okazji rocznicy powstania mają dla niej zawsze szczególne znaczenie z uwagi na fakt udziału jej ojca w Powstaniu Warszawskim. Powiedziała, że gdy była dzieckiem każdego roku 1. sierpnia w drodze na Powązki po raz kolejny ojciec opowiadał jej swoją historię.