Przestrzeganie praw mniejszości niemieckiej w Polsce oraz wybory do Bundestagu były wśród tematów rozmowy kanclerz Niemiec Angeli Merkel z przedstawicielami mniejszości niemieckiej - poinformował PAP przewodniczący Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców na Śląsku Opolskim Rafał Bartek.

Kanclerz Angela Merkel, która przebywała z jednodniową wizytą w Polsce spotkała się z przedstawicielami mniejszości niemieckiej w Warszawie. "To było bardzo krótkie, ale i ciekawe spotkanie, w trakcie którego staraliśmy się poruszyć najważniejsze sprawy bieżące" - powiedział PAP uczestnik rozmowy Rafał Bartek.

Jak dodał, jednym z tematów rozmowy była kwestia decyzji rządu o powiększeniu miasta Opola kosztem czterech sąsiednich gmin, w których mieszkają skupiska mniejszości niemieckiej. Przeciwnicy tej decyzji oceniali, że zmiana granic administracyjnych odbyła się z naruszeniem polskich i międzynarodowych przepisów prawa o ochronie praw mniejszości narodowych.

"Pani kanclerz rozpoczęła rozmowę od tego, że przekazała nam informację, iż podczas spotkania z panią premier Beatą Szydło poruszyła temat powiększenia Opola i praw mniejszości w tym kontekście. Zapytała nas o nasz odbiór sprawy. Myśmy powiedzieli, że ta sprawa jest symptomatyczna dla pewnej atmosfery, która się tworzy, nie tylko dla tego tematu, ale i dla innych tematów mniejszościowych. Szczerze zaskoczyła nas, że temat był jej znany" - podkreślił Bartek.

Jak dodał, innym tematem rozmowy były sprawy realizacji umów dotyczących pomocy dla żyjących w Polsce Niemców. Przewodniczący TSKN - jak relacjonował - za "absolutnie niezadowalające" uznał rozwiązania dotyczące edukacji. "Szkolnictwo mniejszościowe to priorytet dla nas i naszej przyszłości" - zaznaczył Bartek.

Podczas spotkani mowa była też o zbliżających się wyborach do Bundestagu. "Mówiliśmy o tym, że od ostatnich wyborów, także my mamy prawo głosować. Podziękowaliśmy pani kanclerz za dotychczasowe wsparcie ze strony rządu i prosiliśmy o jego utrzymanie nie tylko w programach wyborczych, ale i działaniach. Pani kanclerz zapewniła nas, że tak się stanie" - poinformował szef TSKN.

Jak zaznaczył, do tej pory niemieckie służby konsularne wydały w Polsce około trzystu tysięcy niemieckich paszportów. Jego zdaniem, dzięki obowiązującym w Niemczech przepisom, część z tej grupy osób może uczestniczyć w wyborach do Bundestagu korespondencyjnie, nawet mieszkając w Polsce.

We wtorkowym spotkaniu uczestniczył poseł mniejszości niemieckiej Ryszard Galla, przewodniczący Związku Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce Bernard Gaida oraz Rafał Bartek - przewodniczący największej organizacji Niemców w Polsce.

Według ostatniego spisu powszechnego na terenie Polski mieszka około 150 tysięcy osób narodowości niemieckiej. Jednak według szacunków ZNSS-K w Polsce, grupa ta może być nawet dwukrotnie większa. (PAP)