Projekt ustawy o ustroju miasta stołecznego Warszawy autorstwa PiS to kolejny krok w ataku na samorząd - ocenił we wtorek wiceszef klubu PO Sławomir Neumann. Według niego PiS "kugluje prawem i okręgami wyborczymi", żeby zwiększyć swoje szanse w wyborach samorządowych.

Klub PiS złożył w Sejmie projekt ustawy o ustroju miasta stołecznego Warszawy. Zakłada on m.in., że miasto stołeczne Warszawa stałoby się metropolitalną jednostką samorządu terytorialnego, która objęłaby 33 gminy.

"To jest kolejny krok w tym ataku na samorząd, w chęci przejmowania w sposób wykorzystujący prawo tam, gdzie nie mogą wygrać z prezydentami z PO, czy niezależnymi samorządowcami, to kuglują prawem, kuglują okręgami wyborczymi, żeby zwiększać szanse PiS-u" - mówił Neumann.

Według niego projekt ten stoi paradoksalnie w sprzeczności ze Strategią na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. "W programie tym jest spójność terytorialna, która stawia na rozwój małych i średnich miast, nie wielkich metropolii, a ten projekt ustawy włączający w Warszawę okoliczne gminy dokładnie temu przeczy" - podkreślił szef klubu PO.

Według niego pokazuje to cynizm PiS i chęć zdobycia samorządów nie w sposób "uczciwej rywalizacji w kampanii wyborczej i w wyborach, tylko kuglując prawem". Neumann przypomniał również, że zgodnie z zapowiedziami z sobotniego posiedzenia rady krajowej PO będzie zbierać podpisy pod referendum, które ma "odrzucić pomysły i zakusy zmian w samorządach".

Podsumowując projekt PiS stwierdził, że jest to "próba politycznego skoku na Warszawę".

Według posła PO Bartosza Arłukowicza PiS poprzez ten projekt ustawy "przedmiotowo, narzędziowo" traktuje wyborców z podwarszawskich gmin. "Tylko po to, żeby odnieść swój sukces wyborczy, którego nie są w stanie odnieść w normalnych wyborach i ta sytuacja pokazuje strach przed wyborami uczciwymi, normalnymi, demokratycznymi" - zaznaczył.

Rafał Grupiński (PO) ironizował: dziwimy się, iż w tym projekcie ustawy nie ma połączenia Warszawy z częścią Podkarpacia. "Bo to by chyba dało największą szansę na pewien sukces PiS-owi" - dodał.

Zgodnie z projektem ustawy miasto stołeczne Warszawa, jako jednostka samorządu terytorialnego o charakterze metropolitalnym, ma swoim zasięgiem ma objąć 33 gminy, w tym gminę Warszawa oraz gminy: Błonie, Brwinów, Góra Kalwaria, Grodzisk Mazowiecki, Halinów, Izabelin, Jabłonna, Józefów, Karczew, Kobyłka, Konstancin-Jeziorna, Legionowo, Lesznowola, Łomianki, Marki, Michałowice, Milanówek, Nadarzyn, Nieporęt, Otwock, Ożarów Mazowiecki, Piaseczno, Piastów, Pruszków, Raszyn, Stare Babice, Sulejówek, Wiązowna, Wieliszew, Wołomin, Ząbki, Zielonka.

Do zakresu działania miasta stołecznego Warszawy należeć będą wszystkie ponadgminne sprawy publiczne o znaczeniu metropolitalnym, niezastrzeżone ustawami na rzecz innych podmiotów" - czytamy w uzasadnieniu projektu.

Miasto stołeczne Warszawa, zgodnie z projektem, będzie wykonywać zadania publiczne m.in. w zakresie: kształtowania ładu przestrzennego (uchwalanie studium metropolitalnego), koordynowania realizacji zadań publicznych przez gminy znajdujące się w obszarze miasta stołecznego Warszawy, rozwoju społecznego i gospodarczego obszaru miasta stołecznego Warszawy(opracowywanie, uchwalanie i realizacja strategii rozwoju), zadań gmin w zakresie publicznego transportu zbiorowego, zarządzania drogami publicznymi z wyjątkiem dróg gminnych, autostrad i dróg ekspresowych, promocji miasta stołecznego Warszawy i jego obszaru.

Nowa jednostka będzie realizować będzie też zadania powiatowe. Projekt zakłada, że w związku z przejęciem wykonywania zadań powiatowych, z dniem wejścia w życie ustawy, zlikwidowane lub przekształcone zostaną powiaty na obszarze miasta stołecznego Warszawy. Zakłada się, że gminy wchodzące w skład powiatów, które nie znajdą się w obszarze m.st. Warszawy zostaną włączone do sąsiednich powiatów.