W czwartek po południu w siedzibie PAH prezes NRA Jacek Trela podpisze umowę darowizny z Janiną Ochojską.

"Jest zupełnie oczywiste, że Aleppo potrzebuje naszej pomocy. Postanowiliśmy więc przekazać na ten cel kwotę raczej znaczną. Uchwała zjazdu o wsparciu dla Aleppo była inicjatywą adwokatury warszawskiej, która postanowiła okazać solidarność pomna swoich wojennych doświadczeń, gdy w wyniku niemieckiej okupacji i powstania warszawskiego zginęło 95 proc. stołecznych aplikantów adwokackich i połowa warszawskiej palestry. Uchwała zjazdu zapadła jednogłośnie" - powiedział w środę PAP prezes Trela.

Jak podała adwokatura, kwota, którą w czwartek Prezydium NRA przekaże PAH, to początek adwokackiej zbiórki na rzecz mieszkańców Aleppo. "PAH uruchomi rachunek, na który środki finansowe będą mogły wpłacać okręgowe rady adwokackie i indywidualni adwokaci. Zwieńczeniem zbiórki będzie Spotkanie Noworoczne Adwokatury, które odbędzie się 20 stycznia w Warszawie. Podczas spotkania wolontariusze z Polskiej Akcji Humanitarnej będą zbierać datki do puszek" - zapowiedziano.

Misja Polskiej Akcji Humanitarnej w Syrii prowadzi działania w 50 obozach dla uchodźców wewnętrznych na terenie prowincji Idlib i Aleppo, gdzie obejmuje systematyczną pomocą ok. 35 tys. osób. W ostatnich dniach do 7 obozów w zachodniej części prowincji Aleppo dotarło 255 rodzin (1319 osób) ewakuowanych z miasta Aleppo.

"Pracownicy misji PAH w Syrii dostarczają nowoprzybyłym codziennie ponad 26 tysięcy litrów wody, zajmują się też wywozem śmieci i nieczystości oraz prowadzą szkolenia z zasad zachowania higieny w prowizorycznych warunkach i dużym skupisku ludzi. Ciężką sytuację dodatkowo utrudniają niskie temperatury i padający od dwóch dni śnieg" - podała PAH.

Według przytoczonego przez PAH raportu Wysokiego Komisarza do spraw Uchodźców (UNHCR) z 19 grudnia, między 16 a 19 grudnia, z Aleppo zostało ewakuowanych ponad 10300 ludzi. Ostrożne szacunki mówią o kolejnych dziesiątkach tysięcy osób, które czekają na możliwość opuszczenia zrujnowanego miasta. Polska Akcja Humanitarna jest gotowa na przybycie kolejnych potrzebujących. Szybka reakcja PAH jest możliwa dzięki niezwykłemu zaangażowaniu polskiego społeczeństwa – wpłatom od osób prywatnych i firm oraz licznym zbiórkom pieniędzy organizowanym oddolnie przez grupy przyjaciół, współpracowników, muzyków, naukowców, szkoły, teatry czy lokale gastronomiczne. (PAP)