W 2018 roku Redakcja „Dziennika-Gazety Prawnej” rozszerzyła formułę Kongresu Perły Samorządu poprzez uhonorowanie osób, które na co dzień zarządzają budżetem i finansami jednostek samorządu terytorialnego w ramach Rankingu „Skarbnik Samorządu”. Miniony, 2020 rok bez wątpienia zapisze się na kartach najnowszej historii, jako jeden z najtrudniejszych dla wszystkich, na których barkach spoczęła odpowiedzialność zapewnienia sprawnego i bezpiecznego funkcjonowania gmin i powiatów w pandemicznej rzeczywistości. Mozolnie wypracowywane przez lata plany inwestycyjne niejednokrotnie w ciągu kilku tygodni stały się nieaktualne, a Skarbniczki i Skarbnicy musieli zmierzyć się z zabezpieczeniem funduszy na środki ochrony przeciwwirusowej w skali całej jednostki samorządowej, wprowadzeniem pakietów pomocowych dla przedsiębiorców oraz ustabilizowaniem sytuacji budżetowej w obliczu gwałtownego zahamowania przychodów. Działo się to przy jednocześnie najszybciej w ostatnich dziesięcioleciach zmieniającym się otoczeniu prawnym, ingerującym w najdrobniejsze elementy życia samorządu.
To wszystko sprawia, iż Ranking „Skarbnik Samorządu 2021” zyskuje jeszcze bardziej szczególną wagę, a uhonorowanie osób, których praca pozwoliła wspólnotom lokalnym bezpiecznie uporać się z pandemiczną rzeczywistością stanowi dodatkową motywację dla Redakcji „Dziennika Gazety Prawnej” oraz Centrum Innowacji Społeczno-Samorządowych CentroPolis S.A., którego zespół po raz kolejny przygotowuje nasz Ranking pod względem merytorycznym. Mając na względzie pandemiczne okoliczności chcemy sprawdzić poziom wykonania pierwotnie zaplanowanego budżetu, ale także poznać formy i sposoby wsparcia przedsiębiorców, które Państwo w minionym roku wdrożyli w swoich gminach i powiatach. Przygotowując tegoroczny Ranking „Skarbnik Samorządu” pragniemy zwrócić szczególną uwagę na obszary zarządzania zadłużeniem jednostek samorządu terytorialnego – wykorzystanie poszczególnych instrumentów finansowych, średnią zapadalność długu czy jego poziom oprocentowania.
Pandemia koronawirusa w szczególny sposób dotknęła samorządy w miejscowościach turystycznych i uzdrowiskowych. Praca, którą wykonały osoby odpowiedzialne za stan finansów publicznych w tych gminach i powiatach była i wciąż pozostaje wręcz tytaniczna. Dlatego w tegorocznym Rankingu chcemy zwrócić szczególną uwagę na samorządowców z tych miejscowości. Dedykowana będzie im dodatkowa kategoria w naszym badaniu.
Tegoroczny ranking, obejmować będzie gminy i powiaty według kryterium wielkości jednostki samorządu terytorialnego:
• gminy wiejskie
• gminy miejsko-wiejskie
• gminy miejskie do 25 tys. mieszkańców
• gminy miejskie powyżej 25 tys. mieszkańców
• miasta na prawach powiatu do 120 tys. mieszkańców
• miasta na prawach powiatu powyżej 120 tys. mieszkańców
• powiaty