Badania jednoznacznie wskazują: mamy do czynienia z globalnym zjawiskiem sukcesywnie starzejącego się społeczeństwa. Polska gospodarka niedługo stanie przed wyzwaniem, jakim będzie odpowiednie wykorzystanie potencjału seniorów. Tegoroczna V edycja Forum Wizja Rozwoju kontynuuje rozważania nad tematem srebrnej gospodarki. Już 20 i 21 czerwca w Gdyni eksperci pochylą się nad możliwościami, jakie daje ekonomii aktywność osób starszych na polskim rynku. — Seniorzy, z roku na rok, coraz częściej deklarują chęć aktywności zawodowej i społecznej — podkreśla Małgorzata Zwiercan, inicjatorka wydarzenia.

Współczesny senior znacznie odbiega od stereotypu niedołężnego staruszka. Z roku na rok ta grupa staje się coraz aktywniejsza i wciąż zgłasza gotowość do działania oraz dalszego rozwoju. Jest to wielka szansa dla polskiej ekonomii, ponieważ, jak wskazują prognozy, w roku 2050 blisko 35% mieszkańców miast mają stanowić osoby w wieku 65 lat i starsze; na wsiach natomiast ich udział szacuje się na około 30%. Eksperci Forum Wizja Rozwoju, jak co roku, skoncentrują się na pozytywnych aspektach zjawiska, popularyzując tym samym podejście prorozwojowe oraz odchodzenie od pesymistycznego postrzegania zmian demograficznych w polskim społeczeństwie.

ikona lupy />
Małgorzata Zwiercan / foto: materiały prasowe

To niezwykle istotne zagadnienie, zwłaszcza że w ostatnich latach bardzo intensywnie zmienia się świadomość osób starszych. Seniorzy, z roku na rok, coraz częściej deklarują chęć aktywności zawodowej i społecznej — mówi Małgorzata Zwiercan, inicjatorka Forum Wizja Rozwoju. — Polska gospodarka powinna tę deklarację wykorzystać jak najlepiej i skoncentrować się na działaniach, które znacznie by tę aktywizację seniorom ułatwiły. Mowa tu o wieloaspektowym działaniu: kulturowym, prozdrowotnym, oświatowym, przestrzennym czy technologicznym. Podjęcie tego wyzwania może uczynić Srebrny Rynek siłą napędową naszej ekonomii.

Właśnie dlatego tak ważnym elementem debat Forum Wizja Rozwoju w Gdyni będą systemy wsparcia osób starszych. W ubiegłym roku w ramach IV Kongresu Srebrnej Gospodarki odbyły się aż cztery panele. Zgodnie z tradycją wydarzenia również w tym roku eksperci podejmą zagadnienie aktywizacji seniorów, interakcji, solidarności oraz znaczenia tych aspektów dla gospodarki lokalnej i narodowej. Nie zabraknie także dyskusji poświęconych innowacyjnym technologiom, których adresatem byłyby właśnie osoby starsze. Założeniem Kongresu Srebrnej Gospodarki jest popularyzacja projektowania międzypokoleniowego mającego na celu dostosowanie dóbr i usług do potrzeb osób o różnym wieku, ich kondycji fizycznej i możliwościach poznawczych. V Forum Wizja Rozwoju przyjrzy się korzyściom, jakie polskiemu rynkowi może przynieść wdrożenie działań uwzględniających gerontotechnologię — klucz do ułatwienia seniorom podjęcia aktywności zawodowej.

W dobie zmian demograficznych Polska powinna traktować Srebrny Rynek jako jeden z newralgicznych obszarów, który nie tylko podniesie poziom życia seniorów, ale także ukierunkuje działania polskiego przemysłu, uwzględniające potrzeby najstarszych przedstawicieli społeczeństwa.

ikona lupy />
foto: materiały prasowe / Fot. Maciej Kurczalski - 3MFOTO.

Partnerem Generalnym Forum Wizja Rozwoju jest PKN Orlen, Partnerem Strategicznym BGK. Partnerem Głównym jest Fundacja KGHM Polska Miedź SA oraz Totalizator Sportowy. Partnerami+: Agencja Rozwoju Przemysłu, KGHM Polska Miedź i Polski Fundusz Rozwoju. Partnerami wydarzenia są: PHN Polski Holding Nieruchomości S.A, Instytut Finansów, Rzecznik Finansowy, PKO BP, PARP (Grupa PFR), Wody Polskie. Mikropartnerzy: Rumia Invest Park, Kostrzyńsko-Słubicka Strefa Ekonomiczna, Poczta Polska. Partnerem wydarzeń towarzyszących jest Węglokoks.