Resort cyfryzacji przewiduje uproszczenie formalności i zwiększenie przejrzystości procedur związanych z inwestycjami w infrastrukturę telekomunikacyjną. Jak twierdzi, budowa sieci dla operatorów stanie się w konsekwencji szybsza, prostsza i tańsza. Firmy mogą się też spodziewać zmniejszenia ryzyk regulacyjnych i większej przewidywalności przy planowaniu inwestycji.

Jakie zmiany wprowadzi znowelizowana megaustawa?

Nowelizacja zredukuje również obowiązki administracyjne przedsiębiorców wobec organów administracji. Dla jednostek samorządu terytorialnego będzie to oznaczało zmianę sposobu obsługi procesu inwestycyjnego i jego przyspieszenie. Przewidziane w projekcie nowelizacji megaustawy zmiany to m.in.:

• skrócenie procedur administracyjnych,

cyfryzacja wniosków,

• ograniczenie sprawozdawczości,

•obowiązek wyposażania nowych/remontowanych budynków w światłowody

• szybsze decyzje prezesa UKE,

• koordynacja robót budowlanych – również prywatnych,

• ułatwienia dla inwestycji na drogach publicznych,

• uregulowanie opłat za dostęp do terenów leśnych i dróg wewnętrznych,

• nowe narzędzia i sankcje za opóźnienia i brak współpracy.

Na jakie efekty liczy Ministerstwo Cyfryzacji?

Jak deklaruje Ministerstwo Cyfryzacji, rezultatem wprowadzenia nowych rozwiązań będzie łatwiejszy dostęp do szybkiego internetu, szczególnie poza miastami – co powinno wyrównać szanse mieszkańców wsi i miast w dostępie do usług cyfrowych.

Obecnie inwestycje w szybki szerokopasmowy internet są dofinansowane ze środków publicznych z dwóch programów prowadzonych przez Centrum Projektów Polska Cyfrowa (CPPC), tj. pokrywania tzw. białych plam w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO) oraz z Funduszy Europejskich na Rozwój Cyfrowy (FERC). Jak informuje resort cyfryzacji, dotychczas podpisano w tym zakresie umowy na 220 projektów. Zapewnią one szybki internet dla ok. 850 tys. gospodarstw domowych. Trwa również podpisywanie umów w ramach kolejnego naboru KPO, który może objąć kolejne 200 tys. gospodarstw domowych.

Ponadto inwestycje finansowane ze środków prywatnych - zgłoszone w serwisie internet.gov.pl - zapewnią dostęp do sieci pod 1,8 mln adresów, z czego 700 tys. to białe plamy – miejsca, gdzie nie ma dostępu do internetu o przepustowości co najmniej 30 Mb/s (a w przypadku lokalizacji placówki oświatowej – co najmniej 100 Mb/s). Jak wylicza resort cyfryzacji, po powyższych inwestycjach w obszarze białych plam zostanie jeszcze około 300 tys. gospodarstw domowych. Zgodnie z wyliczeniami UKE koszt objęcia ich szybkimi sieciami może wynieść nawet 3 mld zł.

Kiedy megaustawa zostanie zmieniona?

Nowelizacja megaustawy ma również dostosować polskie prawo do unijnego rozporządzenia 2024/1309 - aktu o infrastrukturze gigabitowej (GIA). Resort cyfryzacji złożył już wniosek o wpisanie jej na listę prac legislacyjnych i programowych rządu. Przewiduje, że projekt trafi na Radę Ministrów maksymalnie do końca tego roku.