Z danych resortu sprawiedliwości wynika, że wprowadzenie tej regulacji jest też konieczne ze względu na rosnącą liczbę publikacji. „Aktualnie MSiG jest przeciążony z powodu lawinowego wzrostu liczby ogłoszeń o wpisie. Wzmianki o złożeniu dokumentów finansowych do Repozytorium Dokumentów Finansowych stanowią ok. 75,2 proc. ogłoszeń” – czytamy w uzasadnieniu do projektu ustawy. MS informuje również, że przedsiębiorcy zamieszczają rocznie ok. 270 tys. tego typu wpisów.
Monitor Sądowy i Gospodarczy tonie we wnioskach
Resort przestrzega przed konsekwencjami, które rodzi napływ do systemu tak dużej liczby spraw. „Zważywszy na fakt, że w MSiG publikowane są inne istotne ogłoszenia, istniejące znaczne opóźnienia w publikacji są niekorzystne zarówno dla podmiotów podlegających wpisowi w KRS, jak i dla uczestników obrotu gospodarczego” – czytamy w uzasadnieniu do projektu.
Na zmianach zyskają jednak nie tylko organy państwa, które nie będą już musiały zajmować się obsługą MSiG w zakresie obejmującym likwidowane w projekcie ustawy wpisy, lecz także sami przedsiębiorcy. Dziś bowiem od tego typu ogłoszenia pobierana jest opłata w wysokości 100 zł za każdy wniosek. To zaś przekładało się na roczne wydatki dla firm (a wpływy dla państwa) na poziomie ponad 27 mln zł.
Cyfryzacja rejestru stowarzyszeń
W projekcie ustawy przewidziano także przepisy prowadzące do finalizacji procesu cyfryzacji rejestru stowarzyszeń, innych organizacji społecznych i zawodowych, fundacji oraz samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej. Dziś tego rodzaju podmioty dokonują wpisów do rejestru w dowolnej, wybranej przez siebie formie. W praktyce oznacza to, że mogą złożyć zarówno tradycyjny papierowy, jak i w pełni elektroniczny wniosek.
Zdaniem resortu nastał moment, w którym akta rejestrowe powinny być prowadzone wyłącznie w formie elektronicznej. „System teleinformatyczny obsługujący postępowanie rejestrowe w zakresie KRS został tak przygotowany i udostępniony, aby wszelkie wnioski w takim postępowaniu mogły być składane za pośrednictwem tego systemu – zarówno te dotyczące podmiotów podlegających wpisowi do rejestru przedsiębiorców, jak i te dotyczące podmiotów podlegających wpisowi do rejestru stowarzyszeń” – czytamy w OSR do projektu ustawy.
Po 14 dniach od momentu wejścia w życie przepisów zawartych w tej ustawie wszelkie wnioski o wpis do tego rejestru będą składane wyłącznie za pośrednictwem systemu teleinformatycznego. Papierowe wnioski przestaną być wykorzystywane. ©℗
Podstawa prawna
Etap legislacyjny
Projekt ustawy skierowany do Sejmu