Tworzenie wtyczek do gier, działających na zasadzie tzw. cheat software i pozwalających użytkownikom na obchodzenie części stworzonej przez autorów gry fabuły, bez jednoczesnego modyfikowania kodów źródłowych gry, jest zgodne z prawem unijnym.
Twórcy takich wtyczek nie naruszają praw autorskich twórców gry – do takich wniosków doszedł Maciej Szpunar, rzecznik generalny Trybunału Sprawiedliwości UE.
Jeśli rozstrzygnięcie TSUE będzie zgodne z opinią rzecznika generalnego, ułatwi tworzenie dodatków, które rozszerzają funkcje gier albo umożliwiających modyfikację świata, w którym się one toczą. W sprawie, którą zajmował się rzecznik generalny TSUE, chodziło o produkt firmy Datel ingerujący w oryginalną grę komputerową firmy SONY. Wtyczka firmy Datel umożliwiała graczom aktywowanie osobnego menu i za jego pomocą ominięcie trudniejszych etapów rozgrywki. Co istotne, program nie zmieniał kodów źródłowych gry, a jedynie operował na tzw. danych zmiennych przechowywanych w pamięci podręcznej konsoli do gier. Mimo tego SONY, powołując się na ochronę praw autorskich, domagał się sądowego zakazu takiej praktyki.
Wyrok, który zapadł w 2012 r. w sądzie rejonowym w Hamburgu, uwzględniał żądania SONY. Datel wniósł jednak apelację i po dziewięciu latach doczekał się wyroku na swoją korzyść. To jednak nie zakończyło sprawy, która swój finał znalazła w niemieckim Federalnym Trybunale Sprawiedliwości. Ten zaś postanowił zadać pytanie prejudycjalne TSUE.
Z odpowiedzi udzielonej przez prof. Macieja Szpunara wynika, że ingerencja w grę bez zmieniania kodów źródłowych nie powinna być traktowana jako naruszenie praw autorskich. W praktyce może to skutecznie zamknąć drogę także właścicielom stron internetowych domagającym się ochrony przed wtyczkami blokującymi np. wyświetlanie reklam. Tego rodzaju żądania miały już miejsce w przeszłości. Przykładowo, w 2019 r. Axel Springer bezskutecznie domagał się zaprzestania działalności firmy odpowiedzialnej za program Adblock Plus.©℗
orzecznictwo
Podstawa prawna
Opinia rzecznika generalnego Trybunału Sprawiedliwości UE z 25 kwietnia 2024 r. w sprawie C-159/23 www.serwisy.gazetaprawna.pl/orzeczenia