Zgodnie z przedstawionym projektem, wakacje od ZUS dla mikroprzedsiębiorców mają obejmować jeden miesiąc w każdym roku kalendarzowym. W czasie trwania kampanii wyborczej obiecywano trzy miesiące bez składek. Z wypowiedzi wiceministra rozwoju i technologii wynika jednak, że nie jest wykluczone, by taki scenariusz powrócił.

Wakacje od ZUS dla mikroprzedsiębiorców – o co chodzi?

Wakacje składkowe stanowią dobrowolne rozwiązanie dedykowane mikroprzedsiębiorcom (w tym samozatrudnionym) wpisanym do CEIDG. Zgodnie z założeniami, mają one przyznawać przedsiębiorcom możliwość skorzystania w jednym dowolnym miesiącu roku ze zwolnienia z obowiązku opłacania składek na ubezpieczenia społeczne, Fundusz Pracy i Fundusz Solidarnościowy – składki zostaną wówczas sfinansowane z budżetu państwa.

Projekt ustawy wprowadzającej wakacje od ZUS dla mikroprzedsiębiorców

W dniu 23 stycznia 2024 roku Ministerstwo Rozwoju i Technologii skierowało do konsultacji i uzgodnień projekt ustawy wprowadzającej tzw. wakacje od ZUS dla mikroprzedsiębiorców.

Jak w Onet Rano Finansowo wyjaśnił wiceminister rozwoju Waldemar Sługocki, za pomysłem wdrożenia tego rozwiązania stoi konieczność sprawienia, by „państwo było wrażliwe i reagowało elastycznie” na potrzeby „najsłabszych” podmiotów gospodarczych. Jako opisane podmioty wskazał firmy, które zatrudniają do 9 osób oraz samozatrudnionych.

Wskazał również, że „Jednomiesięczne wakacje ZUS-owskie są dużą pomocą dla tego typu podmiotów gospodarczych”.

Zdaniem wiceministra to, że w projekcie ustawy znalazł się miesięczny termin wakacji od ZUS dla mikroprzedsiębiorców nie oznacza, że kwestia ta jest definitywnie zamknięta. Konsultacje mogą wpłynąć na zmianę projektu ustawy i wydłużenie okresu wakacji od ZUS. Jak wskazał, „Ostateczną decyzję będziemy podejmować po zamknięciu tego procesu i analizie skutków tej regulacji dla budżetu państwa”. Doprecyzował również, że w scenariuszu jednomiesięcznych wakacji koszt nowego rozwiązania sięgnie 1,74 mld zł w tym roku i ok. 25 mld zł w ciągu najbliższej dekady.

Kto skorzysta z wakacji od ZUS?

Jak wyjaśnia resort, „z wakacji składkowych będą mogli skorzystać przedsiębiorcy niezależnie od formy rozliczania podatku dochodowego (PIT, ryczałt, karta podatkowa)". Wsparcie będzie udzielane jako pomoc de minimis.

Z wakacji składkowych nie będą mogły skorzystać osoby, które wykonują działalność na rzecz swoich byłych pracodawców. Resort chce zniwelować w ten sposób trend "wypychania na samozatrudnienie".

Przedsiębiorca, który będzie chciał skorzystać z wakacji składkowych, będzie musiał złożyć wniosek do ZUS-u w miesiącu poprzedzającym wybrany przez siebie miesiąc. Przedsiębiorcy będą musieli również składać deklaracje rozliczeniowe i imienne raporty miesięczne za miesiąc, w którym skorzystali z wakacji składkowych.

Ministerstwo planuje, że rozwiązanie wejdzie w życie z dniem 1 października 2024 roku.