Ministerstwo Zdrowia chce zwiększyć nadzór nad wprowadzaniem na rynek suplementów diety. Nieodpowiednie ich stosowanie może być niekorzystne dla zdrowia, a powszechna dostępność i agresywna reklama tych produktów sprzyjają dużej ich sprzedaży. Nowelizacja ustawy o bezpieczeństwie żywności i żywienia (UD 433), która znajduje się na etapie konsultacji, wywołuje sprzeciw przedsiębiorców.

Związek Przedsiębiorców i Pracodawców (ZPiP) ostrzega, że projektowane przepisy mogą być przyczyną zamknięcia wielu firm. Branża ma zastrzeżenia m.in. do obowiązku umieszczania na etykietach informacji, że „suplement diety jest środkiem spożywczym”. W opinii do projektu ZPiP wskazuje, że proponowany w nowelizacji sposób prezentowania etykiet oraz wymogi dotyczące prezentacji suplementów w reklamach zrównują „prozdrowotne suplementy diety z produktami takimi jak tytoń i alkohol”.
Branża apeluje o wykreślenie z nowelizacji przepisów dotyczących reklamowania suplementów. Projekt zakłada, że w spotach promujących te produkty nie mogą być wykorzystywane przedmioty kojarzące się z lekarzem (np. biały kitel, stetoskop). Do zakupu suplementów nie będą mogli przekonywać prawdziwi (ani fikcyjni) lekarze, dentyści i farmaceuci. Skończy się też ich reklamowanie w jednostkach oświatowych, podmiotach wykonujących działalność leczniczą, aptekach i sklepach zielarskich.
Przedsiębiorcy wskazują, że obowiązki dotyczące prezentacji i reklamy suplementów zostały określone nieprecyzyjnie, co stwarza realne ryzyko – nawet nieświadomego – naruszenia przepisów ustawy. A to jest zagrożone karami od 10 tys. zł do 1 mln zł i projekt nie przewiduje możliwości odstąpienia od ich wymierzenia.
ZPP nie podobają się też rozwiązania, które projektodawca przyjął w odniesieniu do tzw. marek parasolowych. Chodzi o produkty, których nazwa lub szata graficzna przypominają produkty lecznicze. Można je będzie sprzedawać, ale nie reklamować ani eksponować. Przy braku jasnej definicji, co jest produktem parasolowym, otwiera się pole do sporów i nakładania kar na apteki. ©℗
Etap legislacyjny
Projekt w konsultacjach