Do września br. sądy ogłosiły postanowienia o upadłości i restrukturyzacji 767 polskich firm, czyli o 22,5 proc. więcej niż rok temu - poinformował w środę Coface. W badanym okresie liczba niewypłacalnych polskich przedsiębiorstw jest wyższa o prawie 5 proc. rdr.

Statystyki zaczynają odzwierciedlać coraz trudniejsze warunki gospodarowania dla przedsiębiorstw - ocenili autorzy opracowania.

Łączna liczba niewypłacalności polskich przedsiębiorstw w okresie dziewięciu miesięcy 2022 r. (według stanu na 30 września br.) wyniosła 1926 przypadków i jest wyższa o 4,6 proc. w porównaniu z analogicznym okresem 2021 roku - poinformował Coface. Wskazano, że na tę liczbę złożyły się postępowania sądowe i obwieszczenia pozasądowe.

W analizowanym okresie sądy ogłosiły postanowienia o upadłości i restrukturyzacji 767 polskich firm, czyli o 22,5 proc. więcej niż rok temu (według danych na koniec września) - wskazano.

"Statystyki branżowe wskazują na wzrost niewypłacalności w budownictwie, transporcie, handlu oraz w usługach. Mniej przypadków zanotowano tylko w produkcji, a sytuacja w rolnictwie nie zmieniła się" - podano w analizie.

"Po trzech kwartałach tego roku liczba niewypłacalności przedsiębiorstw w Polsce zwiększyła się o 4,6 proc. w porównaniu z tym samym okresem roku ubiegłego. Zgodnie z naszymi wcześniejszymi przypuszczeniami ustabilizowała się liczba postępowań pozasądowych, których udział wynosi 60 proc. w łącznej liczbie niewypłacalności" - zwrócił uwagę cytowany w informacji prasowej główny ekonomista Coface w Polsce i w regionie Europy Centralnej, Grzegorz Sielewicz.

Według Sielewicza "należy oczekiwać, że liczba niewypłacalności przedsiębiorstw w Polsce będzie rosła". Na taki stan rzeczy wpływać będzie rosnąca inflacja, koszty cen energii, surowców i komponentów, a także zakłócenia w łańcuchach dostaw. "W przeciwieństwie do poprzednich dwóch lat przedsiębiorstwa nie są już wspierane szerokim zakresem działań pomocowych, co jest kolejnym powodem wzrostu liczby niewypłacalności" - dodał ekspert.

Powstały w 1946 r. Coface to ubezpieczyciel nieruchomości oferujący firmom rozwiązania z zakresu ochrony przed ryzykiem niewypłacalności ich klientów. Grupa Coface zatrudnia ponad 4,5 tys. osób w 100 krajach; z jej usług korzysta 50 tys. przedsiębiorstw na całym świecie. Skonsolidowane przychody Coface wyniosły w 2021 r. 1,57 mld euro. W Polsce Coface istnieje od 1992 r. (PAP)

autorka: Ewa Nehring