Przedsiębiorcom nie przysługuje skarga na uchwały zespołu ds. suplementów diety, czyli organu doradczego głównego inspektora sanitarnego – uznał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w postanowieniu, do którego niedawno ukazało się uzasadnienie. Orzeczenie nie jest prawomocne.

WSA argumentował, że zgodnie z art. 9 ust. 2b ustawy o Państwowej Inspekcji Sanitarnej (t.j. Dz.U. z 2021 r. poz. 195 ze zm.) zespół ds. suplementów diety udziela inspekcji merytorycznego wsparcia poprzez opracowywanie pisemnych opinii w formie uchwał. Te opinie nie mają jednak charakteru wiążącego w postępowaniach prowadzonych przez sanepid. Mogą być zaś jednym z punktów odniesienia dla stwierdzenia, czy występuje podejrzenie niespełnienia przez produkt spożywczy wymogów prawa sanitarnego.
Postanowienie WSA odnosi się do problemu, który rok temu sygnalizowaliśmy na łamach DGP („Uchwały organu doradczego sanepidu bez mocy prawnej. Ale z dużą siłą rażenia”, 28 września 2021 r.). Branża suplementów diety sygnalizowała wówczas, że – choć uchwały organu doradczego nie mają mocy prawnej – to bywają w praktyce podstawą do wszczynania przez sanepid postępowań wyjaśniających i wycofywania produktów.
Michał Tracz, radca prawny w kancelarii KRK Kieszkowska Rutkowska Kolasiński, wskazuje, że zdaniem WSA uchwały zespołu ds. suplementów diety stanowią dowód w sprawie, ale organy muszą je traktować tak samo jak inne dowody i ocenić ich zasadność w konkretnej sprawie. Co więcej, organy powinny brać pod uwagę także inne materiały. W praktyce tego typu spraw są nimi np. badania naukowe przedstawiane przez przedsiębiorców.
– Niektóre uchwały zespołu działającego przy GIS mogą być wydawane w związku ze sprawami konkretnych przedsiębiorców, ale mają charakter generalny i mogą wpływać w praktyce na wszystkie pozostałe podmioty – podkreśla mec. Michał Tracz. ©℗

orzecznictwo

Postanowienie WSA w Warszawie z 10 czerwca 2022 r., sygn. akt V SA/Wa 826/22 www.serwisy.gazetaprawna.pl/orzeczenia