Chodzi o ustawę z 7 lipca 2022 r. o zmianie niektórych ustaw w zakresie sposobu finansowania programów mieszkaniowych, która w ostatnich dniach została opublikowana w Dzienniku Ustaw (Dz.U. z 2022 r. poz. 1561). Postanowiono w niej znieść część specjalnych przepisów utworzonych na czas pandemii dotyczących spółdzielni mieszkaniowych.
Specustawa covidowa (czyli ustawa z 31 marca 2020 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw; Dz.U. z 2020 r. poz. 568 ze zm.) pozwoliła, by w okresie pandemii doroczne walne zgromadzenia w spółdzielniach nie odbywały się i mogły zostać zwołane dopiero po upływie sześciu tygodni od końca stanu zagrożenia epidemicznego. Wydłużono też kadencję rad nadzorczych – do czasu zwołania pierwszego walnego.
Parlamentarzyści uznali niedawno, że czas przepisy o prawie do niezwoływania walnych zgromadzeń zlikwidować. Tak też uczynili. Tyle że wcale nie przyspieszy to organizacji walnych i przeprowadzenia wyborów. Powód? „Ponownie znajdzie zastosowanie przepis art. 83 ust. 2 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, zgodnie z którym zarząd zwołuje walne zgromadzenie przynajmniej raz w roku w ciągu 6 miesięcy po upływie roku obrachunkowego. W sytuacji wejścia w życie ustawy zmieniającej po 30 czerwca 2022 r. oznaczać to będzie co do zasady obowiązek zwołania walnego zgromadzenia nie później niż do 30 czerwca 2023 r.” – wyjaśnia ZRSMRP w informacji zamieszczonej na swojej stronie internetowej.
Wskazuje też, że w przypadku korzystania przez radę nadzorczą spółdzielni z przedłużonej kadencji koniec tejże nastąpi w dniu zwołania pierwszego walnego zgromadzenia po dniu wejścia w życie ustawy. Czyli, jeśli władze nie zwołają walnego przed czerwcem 2023 r. – właśnie wtedy.
Sposób zredagowania przepisów pozostawiał wiele do życzenia, co przyznawali pytani przez DGP eksperci i praktycy, gdy opisywaliśmy ustawę na etapie prac parlamentarnych („Prezesowskie fotele w spółdzielniach wydają się nie do zdarcia”, DGP z 21 czerwca 2022 r.).
Przykładowo Grzegorz Jakubiec, prezes Zarządu Spółdzielni Mieszkaniowej „Służew nad Dolinką” w Warszawie, uważał, że te spółdzielnie, które nie organizowały walnych zgromadzeń lub głosowań w formie pisemnej, muszą je zwołać w ciągu sześciu tygodni od dnia ogłoszenia lipcowej ustawy. Te zaś, które w tym roku zorganizowały walne zgromadzenia, mają czas na zwołanie posiedzenia do końca czerwca 2023 r.
Już wiadomo, że zdaniem ZRSMRP takiego rozróżnienia nie ma. Przepis nowelizacji dotyczący spółdzielni wejdzie w życie na początku września.
Etap legislacyjny
Ustawa opublikowana w Dzienniku Ustaw