Przy wstępowaniu w prawa i obowiązki firm związanych z górnictwem w niektórych przypadkach nie trzeba już występować o nowe decyzje. Przechodzą one z mocy ustawy

Obowiązująca od 29 czerwca br. ustawa z 28 kwietnia 2022 r. o zmianie ustawy o inwestycjach w zakresie terminalu regazyfikacyjnego skroplonego gazu ziemnego w Świnoujściu oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2022 r. poz. 1261) przyniosła ważne zmiany nie tylko dla podmiotów związanych z tytułowym terminalem. Przy okazji wprowadzono do niej wiele zmian w innych przepisach, które są istotne głównie dla podmiotów zajmujących się działalnością geologiczną i górniczą czy składowaniem odpadów. Wymieniona ustawa nowelizuje bowiem m.in. ustawę z 10 lipca 2008 r. o odpadach wydobywczych (t.j. Dz.U. z 2021 r. poz. 1972; ost.zm. Dz.U. z 2022 r. poz. 1261), ustawę z 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (t.j. Dz.U. z 2022 r. poz. 1029; ost.zm. Dz.U. z 2022 r. poz. 1261), ustawę z 9 czerwca 2011 r. – Prawo geologiczne i górnicze (t.j. Dz.U. z 2022 r. poz. 1072; ost.zm. Dz.U. z 2022 r. poz. 1261).

Uproszczenia środowiskowe

‒ W ustawie o udostępnianiu informacji o środowisku dopisano wprawdzie tylko jeden art. 72b, ale ma on bardzo istotne znaczenie dla wielu podmiotów – mówi Joanna Wilczyńska, ekspert spółki Atmoterm SA zajmującej się doradztwem środowiskowym. – Chodzi o to, że z mocy tego przepisu decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach przechodzi na podmiot, na który została przeniesiona koncesja udzielona przez ministra środowiska: na poszukiwanie lub rozpoznawanie kompleksu podziemnego składowania dwutlenku węgla, na wydobywanie kopalin ze złóż, na podziemne bezzbiornikowe magazynowanie substancji, na podziemne składowanie odpadów oraz na podziemne składowanie dwutlenku węgla, albo który wstąpił w prawa i obowiązki wynikające z tej koncesji lub niektórych decyzji dotyczących poszukiwania i rozpoznawania złóż kopalin – tłumaczy ekspertka.
Podobne ułatwienia dotyczą odpadów wydobywczych. Podmiot, na który została przeniesiona koncesja udzielona przez ministra środowiska, lub który wstąpił w prawa i obowiązki wynikające z niej, przejmuje również prawa i obowiązki wynikające z decyzji zatwierdzającej program gospodarowania odpadami wydobywczymi, którą wydano dla wykonywania działalności objętej tą koncesją.
Jak czytamy w uzasadnieniu do ustawy, zmiana ta ma na celu ułatwienia reorganizacji działalności przedsiębiorstw górniczych poprzez wprowadzenie uproszczonej procedury przejścia praw i obowiązków wynikających z przyznanych poprzednikom decyzji zatwierdzającej program gospodarowania odpadami wydobywczymi, wydanej dla wykonywania działalności objętej koncesją, a także z decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach.
– Firma może, choć nie musi, wystąpić o zaświadczenia potwierdzające, że wstąpiła w prawa i obowiązki wynikające z takich zmian – dodaje Joanna Wilczyńska.

Kiedy wystarczy zgłosić

Kolejne uproszczenie formalności wynika ze zmiany w prawie geologicznym i górniczym. W tym przypadku z łatwiejszymi procedurami mamy do czynienia w związku z przywróceniem przejścia koncesji w drodze sukcesji generalnej w związku z połączeniem spółki lub jej podziałem zgodnym z odpowiednio art. 492 i art. 529 ustawy z 15 września 2000 r. ‒ Kodeksu spółek handlowych (t.j. Dz.U. z 2022 r. poz. 1467), oraz nabyciem przedsiębiorstwa albo jego zorganizowanej części na podstawie art. 552 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. ‒ Kodeks cywilny (t.j. Dz.U. z 2022 r. poz. 1360). W tym przypadku obowiązkowe jest zgłoszenie dokonane co najmniej 60 dni przed planowanym połączeniem, podziałem albo nabyciem. Należy też wskazać planowany termin realizacji takiego zamiaru, nie dłuższy niż sześć miesięcy. Organ koncesyjny ma 60 dni na ewentualne zgłoszenie sprzeciwu. Nie wszystkie działania w ramach prawa geologicznego i górniczego zostały objęte tym uproszczeniem. Dotyczy ono m.in. złóż węgla kamiennego, brunatnego, rud metali, rud pierwiastków promieniotwórczych, siarki, soli kamiennej i potasowej, gipsu, kamieni szlachetnych, pierwiastków ziem rzadkich, gazów szlachetnych. Wcześniej, od 1 stycznia 2015 r., takie koncesje przenoszone były w drodze decyzji, a nie w wyniku sukcesji generalnej (poza pewnymi wyjątkami).
– Jednak zastosowanie tego uproszczonego trybu (tylko zgłoszenie zamiast przeniesienia w drodze decyzji) nadal nie będzie możliwe w przypadku łączenia się przez zawiązanie nowej spółki albo w przypadku podziału przez zawiązanie nowych spółek lub przez przeniesienie całego lub części majątku spółki dzielonej na nowo zawiązaną spółkę lub spółki – uściśla Joanna Wilczyńska.©℗