Proceder ten, jak tłumaczy resort sprawiedliwości, polega na zmianie wpisów w KRS na podstawie sfałszowanych dokumentów. W ten sposób oszuści przejmują reprezentację spółki bez wiedzy jej prawowitych zarządców i wspólników.
Podstawowym założeniem projektu jest zatem umożliwienie zainteresowanym podmiotom niezwłocznego uzyskania informacji o wpływie do akt rejestrowych wniosków lub innych dokumentów składanych przez osoby nieuprawnione oraz o dokonaniu wpisu w KRS.
Newsletter ma pozwolić na uzyskanie informacji o zainicjowaniu lub zakończeniu sprawy rejestrowej, jeszcze zanim nastąpi rozpoznanie wniosku o wpis lub uprawomocnienie się orzeczenia. „Dzięki temu, w przypadku posłużenia się sfałszowanymi dokumentami, osoby uprawnione będą mogły wziąć udział w toczącym się postępowaniu, zaskarżyć orzeczenie o wpisie, a także powiadomić o usiłowaniu tzw. kradzieży spółki organy ścigania” – tłumaczy resort.
Nowe przepisy nie zwalniają przy tym uczestników obrotu gospodarczego od obowiązku zapoznawania się z treścią KRS oraz aktami rejestrowymi. Newsletter ma natomiast stanowić dodatkowy mechanizm zapobiegania przestępstwom.
Ustawa ma wejść w życie już 19 maja.
Etap legislacyjny
Projekt przyjęty przez rząd