Przepisy antycovidowe nakazały przedsiębiorcom stosowanie środków do dezynfekcji rąk i powierzchni. Sęk w tym, że wyroby te zwykle zawierają alkohol, a ten się ulatnia do powietrza, a wówczas – zgodnie z przepisami – co do zasady pojawia się obowiązek uiszczenia opłaty za korzystanie ze środowiska. Czy jednak powinna być ona nakładana na podmioty wystawiające płyny do dezynfekcji rąk, skoro obowiązek ten został na nie narzucony? Część urzędów marszałkowskich ma wątpliwości (pisaliśmy o tym z 17 lutego 2021 r., DGP nr 32), jednak rozwiewa je Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Otóż w interptacji wydanej w odpowiedzi na pytanie jednego z urzędów marszałkowskich resort stwierdził, że opłatę trzeba uiścić. Tymczasem dużymi krokami zbliża się termin rozliczenia tych opłat za ubiegły rok – trzeba to zrobić do 31 marca. Kto zatem ma obowiązek? A kiedy opłaty uiszczać nie trzeba?
Jedną z podstawowych zasad polskiego systemu ochrony środowiska jest zasada, że zanieczyszczający płaci. Ma ona swoje umocowanie m.in. w art. 7 ust. 1 ustawy z 27 kwietnia 2001 r. – Prawo ochrony środowiska (Dz.U. z 2020 r. poz. 1219, ost.zm. Dz.U. z 2020 r. poz. 2338; dalej: p.o.ś.). Środkiem prawnym służącym realizacji ww. zasady są opłaty za korzystanie ze środowiska, które mają stanowić ekwiwalent za emisję zanieczyszczeń. Zgodnie z art. 273 ust. 1 pkt 1 p.o.ś. ponoszone są one m.in. za emisję gazów lub pyłów do powietrza. Co do zasady obowiązek ponoszenia opłat ma bardzo szeroki zakres obowiązywania.
Kogo dotyczy obowiązek?
Pozostało
91%
treści
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Reklama