Wraz z ojcem prowadziłem spółkę jawną. Mieliśmy po 50 proc. udziałów. Miesiąc temu ojciec zmarł. Jestem jedynakiem, więc spadkobiercami jesteśmy ja i matka. Ona jednak nie chce prowadzić firmy, jest już na emeryturze. W umowie spółki mamy zapis, że prawa, jakie miał zmarły wspólnik, służą wszystkim spadkobiercom wspólnie, przy czym spadkobiercy do ich wykonania powinni wskazać spółce jedną osobę. Jesteśmy z matką na etapie poświadczenia nabycia spadku u notariusza. Czy mogę złożyć do Krajowego Rejestru Sądowego wniosek o wstąpienie do spółki w miejsce zmarłego wspólnika i tym samym stać się jedynym właścicielem spółki?
– Po śmierci wspólnika, z chwilą otwarcia spadku, jego prawa przeszły na spadkobierców, w omawianym przypadku na żonę oraz syna, czyli czytelnika – uważa Aleksandra Krawczyk, adwokat, partner w Kancelarii Prawnej SDZLEGAL Schindhelm. I dodaje, że chwilą nabycia spadku nie jest moment złożenia oświadczenia przed notariuszem, a już moment śmierci spadkobiercy, dlatego prawa w spółce po zmarłym wspólniku przysługują zarówno żonie, jak i synowi. Zdaniem prawniczki czytelnik nie ma podstaw, by składać do KRS oświadczenie o wstąpieniu do spółki w miejsce zmarłego wspólnika (ojca), ponieważ jego matka nie odrzuciła spadku i jest do niego uprawniona w takim samym zakresie.
Potrzebny dział spadku
Pozostało
80%
treści
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Reklama