Joint venture, w skrócie j.v., to (z ang. wspólne przedsięwzięcie) przedsiębiorstwo z udziałem kapitału zagranicznego, w praktyce spółka z ograniczoną odpowiedzialnością lub spółka akcyjna, w której część kapitału założycielskiego wniósł wspólnik niebędący obywatelem polskim lub instytucja zarejestrowana poza Polską.

Tego rodzaju przedsiębiorstwa były zakładane masowo w końcu lat osiemdziesiątych, zwłaszcza pod koniec PRL i na początku III RP, w ramach transformacji gospodarczej z gospodarki nakazowo-rozdzielczej w gospodarkę wolnorynkową. Wspólnik zagraniczny wnosił kapitał w dewizach, w zamian spółka otrzymywała przywileje, głównie w postaci zwolnienia podatkowego.

Ulgi podatkowe, zaproponowane spółkom j.v., miały na celu maksymalne zachęcenie zagranicznych przedsiębiorców do inwestowania w Polsce w okresie, gdy brak rodzimego kapitału był poważną barierą rozwoju. Oczekiwano, że poza kapitałem wprowadzą one do Polski nowoczesne technologie (know-how).

WARTO ZAPAMIĘTAĆ
Na zwolnienia z podatku dochodowego mogą liczyć przedsięwzięcia o udziale zagranicznym wynoszącym więcej niż 2 mln euro.

Przedsiębiorstwa j.v. nadal funkcjonują i są traktowane nieco odmiennie od firm, w których kapitał jest wyłącznie krajowy. W praktyce te różnice ograniczają się do nieco odmiennej sprawozdawczości gospodarczej. Ale inwestycje zagraniczne na dużą skalę – rzędu kilku milionów euro i więcej – często mogą liczyć na dodatkowe ulgi i bonusy. Na utworzenie spółki j.v. potrzebna jest zgoda jedynie w szczególnych dziedzinach, np.: przemysł obronny, obrót nieruchomościami, zarządzania portami itd. Osoby zagraniczne z państw członkowskich Unii Europejskiej i państw członkowskich Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) – stron umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym (EOG) mogą podejmować i wykonywać działalność gospodarczą na takich samych zasadach jak przedsiębiorcy polscy. Na takich samych zasadach, jak obywatele polscy, podejmować i wykonywać działalność gospodarczą mogą także obywatele państw nienależących do UE (EOG), którzy: otrzymali zezwolenie na osiedlenie się na terytorium RP, uzyskali zgodę na pobyt tolerowany lub status uchodźcy nadany w RP, korzystają z ochrony czasowej na terytorium RP.

NAPISZ DO...
Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych S.A.
ul. Bagatela 12
00-585 Warszawa
tel. (0-22) 334-98-00
www.paiiz.gov.pl




Przedsiębiorstwa j.v. nadal funPozostałe osoby zagraniczne mają prawo, jeśli umowy międzynarodowe nie stanowią inaczej, do podejmowania i wykonywania działalności gospodarczej jedynie w formie spółek: komandytowej, komandytowo-akcyjnej, z ograniczoną odpowiedzialnością, akcyjnej. Osoby te mają także prawo do przystępowania do wymienionych spółek oraz obejmowania bądź nabywania ich udziałów lub akcji.

Przedsiębiorcy zagraniczni mogą prowadzić działalność gospodarczą w formie oddziału, a także tworzyć przedstawicielstwa na terenie Polski.

Zbigniew Biskupski

Podstawa prawna

  • - Ustawa z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz.U. nr 173, poz. 1807 z późn. zm.).