statystyki

Woś o książce Prażmowskiej: Wiesław z dystansu

autor: Rafał Woś02.12.2016, 07:14; Aktualizacja: 02.12.2016, 08:01
Rafał Woś

Rafał Wośźródło: DGP
autor zdjęcia: Wojtek Gorski

Biografie ważnych polskich polityków minionego półwiecza są zazwyczaj stronnicze i mało ciekawe. Warstwa uprzedzeń oraz przesądów okazuje się zbyt gruba, a autorowi nie udaje się przez nią przebić. Czasem nawet nie próbuje. W takich przypadkach bardzo pomaga dystans. Również ten geograficzny. Anita Prażmowska miała właśnie ten luksus, co pomogło jej napisać interesujący portret I sekretarza KC PZPR Władysława Gomułki.

Prażmowska pochodzi z polsko-brytyjskiej rodziny. Wyjechała z Polski pod koniec lat 60. jako nastolatka. Osiadła w Londynie, pracuje jako historyczka w London School of Economics. Zajmuje się historią Europy Środkowo-Wschodniej, zimną wojną i historią komunizmu. Napisała na ten temat wiele książek. Jednym z mniej znanych dokonań Prażmowskiej (i jej męża ekonomisty Jana Toporowskiego) jest ocalenie księgozbioru Izaaka Deutschera, polskiego publicysty i marksisty, który był w latach 50. jednym z najbardziej rozchwytywanych ekspertów od Związku Radzieckiego w Wielkiej Brytanii. Dzięki Prażmowskiej i Toporowskiemu z księgozbioru można dziś korzystać w warszawskiej siedzibie Krytyki Politycznej.

Piszę o tym biograficznym tle nieprzypadkowo. Bo to właśnie perspektywa polskiej lewicującej migrantki sprawia, że książka o Gomułce jest bardziej interesująca niż sztampowe i przewidywalne portrety innych polskich prominentów politycznych tamtej doby. Na przykład wydany dwa lata temu „Gierek. Człowiek z węgla” Piotra Gajdzińskiego czy też kolejne demaskatorskie książki o Wojciechu Jaruzelskim. Do tego dochodzi „chłód badacza”, który Prażmowska prezentuje, a którego nie potrafi osiągnąć wielu autorów działających w kraju. Przekonanych, że muszą koniecznie książką o którymś z komunistycznych prominentów „dać świadectwo” albo odwrotnie „odpór”.


Pozostało jeszcze 3% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie