statystyki

Biało-czarna Ameryka

autor: Radosław Korzycki18.11.2016, 07:27; Aktualizacja: 18.11.2016, 09:11
U podstaw rewolty amerykańskiego elektoratu, który dał zwycięstwo Donaldowi Trumpowi, leżą coraz bardziej pulsujące napięcia rasowe.

U podstaw rewolty amerykańskiego elektoratu, który dał zwycięstwo Donaldowi Trumpowi, leżą coraz bardziej pulsujące napięcia rasowe.źródło: ShutterStock

Wydawało się, że wraz z prezydenturą Baracka Obamy USA raz na zawsze zrywają z rasowymi podziałami. Kiedy jednak z niedowierzaniem pytamy, jak to się stało, że wybory wygrał Donald Trump, odkrywamy, że tu kolor skóry ma znaczenie. Polityczne.

U podstaw rewolty amerykańskiego elektoratu, który dał zwycięstwo Donaldowi Trumpowi, leżą coraz bardziej pulsujące napięcia rasowe. To nie biali z trailer parków zdecydowali o wygranej nowojorskiego miliardera, bo ci z rzadka chodzą głosować, ale pogrążona w lęku przed niepewną przyszłością biała klasa średnia.

90 lat temu, w pierwszej nowoczesnej epoce turbokapitalizmu, kandydujący na prezydenta Herbert Hoover obiecywał, że w każdym amerykańskim garnku będzie mięso, a w każdym garażu samochód. Wygrał, a kilka miesięcy później wybuchł Wielki Kryzys i mięso na długo zniknęło z jadłospisu. Dzisiaj białej klasie średniej i ludziom do niej aspirujących nie trzeba obiecywać pełnych talerzy, bo nic nie wskazuje na to, by podstawowych dóbr zabrakło. Bardziej kuszące są hasła o powrocie do tradycyjnej tożsamości, o tym, że czas położyć kres Ameryce zróżnicowania i nieograniczonych możliwości dla wszystkich. Jednocześnie coraz liczniejsza staje się ta część Stanów Zjednoczonych, na którą składają się mniejszości etniczne. Mniejszości, które nieuchronnie zmierzają do tego, by za kilka dekad stać się większością. Ich udział w elektoracie w ciągu 25 lat wzrósł z 17 do 32 proc. Jej polityczna aktywność jest równie ważną częścią opowieści o współczesnej Ameryce.

Białe przedmieścia

Od 30 lat rozpada się klasa średnia i American Dream, którym żyła. Najbardziej dotyka to pokolenie, które najmniej wie o przeszłości. Ludzie urodzeni po roku 1990 nie bardzo rozumieją, o co chodzi w etosowych sporach prawicy o amerykańską tożsamość. Są daltonistami, kiedy chodzi o sprawę rasy, i nic nie rozumieli z tego, co Trump mówił im o murze i o deportowaniu Latynosów. Ale mogło się tak zdarzyć, że część z nich przymknęła oko na rasizm i mizoginię zwycięskiego kandydata i zagłosowała na niego, bo skoro Obama szedł do władzy, mówiąc o zmianie i nadziei, i nic z tego nie wyszło, to teraz jest czas postawić na zupełnie innego konia.

Młodzi Amerykanie są wściekli, bo czują się przez Amerykę oszukani. Po załamaniu finansowo-gospodarczym z 2008 r. zobaczyli, jak niesprawiedliwie dystrybuowane są wszelakie dobra. A takie filmy jak „Wilk z Wall Street” czy „Big Short” tylko napędzają ich gniew. I wreszcie zażądali czegoś od państwa – czego nigdy nie zrobili ich rodzice. Ci woleli separować się od społeczeństwa obywatelskiego i definiowali swoją wolność jako możliwość ucieczki od polityki. Na co zwracał uwagę w eseju z 1995 r. pt. „Bunt elit” amerykański krytyk społeczny Christopher Lasch. Pisał, że merytokratyczne elity odróżnia od ich poprzedników brak zainteresowania władzą i pragnienie ucieczki od zwyczajnego losu. Nie są zależne od systemu szkolnictwa, bo wysyłają dzieci do prywatnych szkół, ani od państwowej służby zdrowia, bo mogą opłacić swoje leczenie. Dziś, po 20 latach, w związku z tym, że kryzys uniemożliwił wielu przedstawicielom klasy średniej kształcenie dzieci, te głosują nie „za”, ale „przeciwko”. I dlatego odrzucili Hillary Clinton, pomimo że obiecywała darmowy college w uniwersytetach stanowych.


Pozostało jeszcze 82% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie