"Minister podkreślił, że Polska dobrze ocenia dwustronne relacje ze Stolicą Apostolską, które charakteryzują się intensywnym dialogiem na najwyższym szczeblu. Wyraził nadzieję na dalszą współpracę obu krajów w kwestiach związanych z agendą demokratyzacyjną, ochroną praw człowieka i prymatem prawa międzynarodowego w rozwiązywaniu sporów międzynarodowych, a także pomocą rozwojową" - czytamy w komunikacie MSZ.

Poinformowano, że szef polskiej dyplomacji podtrzymał również wolę współpracy ze stroną watykańską w obszarach obejmujących ochronę prawa i wolności religijnych oraz praw mniejszości religijnych. "W tym kontekście rozmówcy zgodzili się co do konieczności organizacji regularnych konsultacji na szczeblu podsekretarzy stanu w polskim MSZ i Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej" - napisano.

MSZ informuje, że Waszczykowski wyraził przekonanie, że nuncjusz rozpoczyna misję w wyjątkowym dla Polski roku, w którym głównymi wydarzeniami były 1050-lecie chrztu Polski oraz organizacja Światowych Dni Młodzieży w Krakowie. "Podziękował także arcybiskupowi Pennacchio za wsparcie, jakiego udzielił - jako ówczesny nuncjusz w New Delhi - pielgrzymującym z Indii na krakowskie uroczystości" - podaje resort spraw zagranicznych.

3 listopada prezydent Andrzej Duda przyjął listy uwierzytelniające od nowego nuncjusza apostolskiego.

Włoski arcybiskup Salvatore Pennacchio zastąpił na stanowisku nuncjusza w Polsce abp. Celestino Migliore, który został przedstawicielem papieża Franciszka w Rosji.

Salvatore Pennacchio urodził się 7 września 1952 r. w Marano w okolicach Neapolu we Włoszech. Święcenia kapłańskie otrzymał 18 września 1976 r. w diecezji Aversa. Po uzyskaniu doktoratu z filozofii, został skierowany w 1979 r. do pracy dyplomatycznej przy Watykanie. Potem pracował m.in. w Panamie, Etiopii, Australii, Turcji, Egipcie, Jugosławii oraz Irlandii.

28 listopada 1998 r. został mianowany nuncjuszem apostolskim w Rwandzie i został arcybiskupem tytularnym. 6 stycznia 1999 r. otrzymał święcenia biskupie z rąk Jana Pawła II. W 2003 r. został mianowany nuncjuszem w Tajlandii, Singapurze i Kambodży oraz delegatem apostolskim w Birmie, Laosie, Malezji i Brunei. 8 maja 2010 r. został Nuncjuszem Apostolskim w Indiach i Nepalu. (PAP)