Jak poinformowała prokuratura generalna w Lizbonie, w operacji pod kryptonimem Zeus uczestniczyło ponad pół tysiąca inspektorów żandarmerii wojskowej i policji. Akcja ma związek z korupcją w portugalskich siłach zbrojnych, w szczególności z nadużyciami podczas zamawiania żywności dla wojsk powietrznych. W trakcie śledztwa potwierdzono już proceder masowego fałszowania faktur.

Do czwartkowego popołudnia w związku z operacją antykorupcyjną przeprowadzono na terenie całego kraju około 200 przeszukań. Objęły one m.in. siedem baz wojskowych, siedzibę portugalskich sił powietrznych, a także mieszkania oficerów i siedziby firm dostarczających żywność dla armii.

Nad ranem pod zarzutem korupcji aresztowanych zostało sześciu oficerów, w tym czterech pełniących wysokie funkcje w portugalskich siłach zbrojnych.

Według portugalskich mediów do czwartkowego wieczora zatrzymanych może zostać jeszcze czterech innych podejrzanych o udział w korupcyjnym schemacie wyłudzania pieniędzy i fałszowania dokumentów.

Z ustaleń prokuratury generalnej wynika, że proceder oszukiwania państwa przy zakupie żywności dla portugalskich wojsk powietrznych istniał co najmniej od 2015 r.

“Brały w nim udział osoby odpowiedzialne za zaopatrzenie jednostek wojskowych, przedstawiciele firm dostarczających żywność, a także jeden z pracowników księgowości centrali sił powietrznych” - ujawniła prokuratura generalna.

Śledczy ustalili, że faktury zawyżano trzykrotnie w stosunku do rzeczywistej wartości towaru, a nadwyżka trafiała do podziału pomiędzy uczestników procederu.

Z Lizbony Marcin Zatyka (PAP)