Na posiedzeniu rady dyrektorów wydawcy dziennika, spółki Business News Media, Łysowa zapewniła, że jej decyzja nie jest związana z przyczynami zewnętrznymi ani też wewnątrz firmy.

Wcześniej w środę o rychłym odejściu Łysowej powiadomiło radio Echo Moskwy. Powołując się na źródła rozgłośnia podała, że decyzję podjął właściciel "Wiedomosti", przedsiębiorca Demian Kudriawcew.

Łysowa pracowała w "Wiedomostiach" od 1999 roku, redaktorem naczelnym była w latach 2002-2007 i potem od 2010 roku.

Kudriawcew został współwłaścicielem "Wiedomosti" w kwietniu 2015 roku. W grudniu tego roku wykupił pozostałe dwie trzecie akcji "Wiedomosti" od firm Dow Jones i Pearson (do 2015 r. właściciela "Financial Times"). Sprzedaż akcji była związana z poprawkami do rosyjskiej ustawy o mediach ograniczającymi własność zagranicznych podmiotów w mediach do 20 procent.

Media rosyjskie przypominają w środę o niedawnej sprawie sądowej, którą "Wiedomosti" przegrały z szefem koncernu naftowego Rosnieft Igorem Sieczynem. Szef koncernu, jeden z najbliższych współpracowników prezydenta Władimira Putina, złożył pozew przeciwko gazecie, dotyczący ochrony dóbr osobistych, w związku z artykułem o inwestycji w elitarnej Barwisze pod Moskwą. Według "Wiedomosti" Sieczyn budował tam dom; wartość działki dziennik oceniał na 50-60 mln dolarów.

Z Moskwy Anna Wróbel (PAP)